Uzupełniająca płatność podstawowa, czyli dodatkowa dopłata dla rolników w 2022. Dla kogo i do jakich upraw?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie, w tym UPP rozpocznie się 15 marca 2022
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie, w tym UPP rozpocznie się 15 marca 2022 pixabay.com
Wśród form wsparcia bezpośredniego pojawiła się dodatkowa dopłata dla rolników. To uzupełniająca płatność podstawowa, która wraca do katalogu płatności po latach przerwy. Trwa nabór wniosków o dopłaty 2022, a wraz z nim szansa na dodatkowe wsparcie. Do jakich upraw przysługuje i kto dostanie UPP?

Uzupełniająca płatność podstawowa jest przyznawana na takich samych warunkach, jak w 2013 r. We wniosku o dopłaty bezpośrednie 2022 pojawiła się dodatkowa opcja, a sam nabór rozpoczął się tradycyjnie 15 marca.

Uzupełniająca płatność podstawowa podniesie średnią wysokość dopłat

Już w lutym minister rolnictwa przypominał, że w tym roku gospodarstwa do 30 ha otrzymają płatności na poziomie przekraczającym średnią unijną, a od przyszłego roku obejmie to także gospodarstwa o powierzchni do 50 ha. Do realizacji tej zapowiedzi ma przyczynić się m.in. przywrócenie UPP i utrzymanie płatności redystrybucyjnej (dodatkowej).

W ramach płatności uzupełniającej nie będzie obowiązywał limit powierzchni i do jej otrzymania uprawnieni będą wszyscy rolnicy ubiegający o jednolitą płatność obszarową (JPO) - informował w styczniu wiceminister Krzysztof Ciecióra.

Stawkę płatności poznamy - tak samo, jak w przypadku pozostałych dopłat bezpośrednich - po zakończeniu naboru i przeliczeniu rzeczywistej powierzchni kwalifikującej się do płatności, zgłoszonej przez rolników we wnioskach. Z resortowych zapowiedzi ze stycznia wynika, że może ona wynieść ok. 40 zł/ha.

Uzupełniająca płatność podstawowa trafi na konta rolników razem z pozostałymi płatnościami, czyli najszybciej w październiku w ramach wypłaty zaliczek dopłat. - Te płatności pochodzą z budżetu krajowego i corocznie planujemy przeznaczać na nie ok. 400 mln złotych – zapowiadał Henryk Kowalczyk.

Do jakich upraw uzupełniająca płatność podstawowa 2022?

Uzupełniającą płatnością podstawową jest objęta powierzchnia upraw następujących rodzajów roślin uprawianych w plonie głównym:

  • zboża;
  • rośliny oleiste - rzepak, rzepik, słonecznik i soja;
  • rośliny wysokobiałkowe - bób, bobik, łubin słodki i groch siewny;
  • rośliny strączkowe - wyka siewna, soczewica jadalna i ciecierzyca pospolita;
  • rośliny strączkowe pastewne;
  • len włóknisty i oleisty;
  • konopie włókniste;
  • rośliny przeznaczone na materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany, których gatunki są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i przejściowego wsparcia krajowego, jeżeli uprawy tych roślin zostały objęte oceną polową, o której mowa w przepisach o nasiennictwie;
  • rośliny motylkowate drobnonasienne;
  • rośliny okopowe pastewne, z wyłączeniem ziemniaków pastewnych;
  • trawy na trwałych użytkach zielonych przeznaczone na susz paszowy;
  • mieszanki roślin motylkowatych drobnonasiennych z trawami na gruntach rolnych innych niż trwałe użytki zielone;
  • mieszanki między następującymi rodzajami roślin: zbożami, roślinami oleistymi, roślinami wysokobiałkowymi, roślinami strączkowymi, roślinami motylkowatymi drobnonasiennymi.

Na tym nie koniec, ponieważ uzupełniająca płatność podstawowa będzie przysługiwała także do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin. Jest kilka warunków, dla takich gruntów stałych:

  • rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby przez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz);
  • roślinność została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności;
  • uprawa nie jest prowadzona nie dłużej niż rok.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera