Uzupełnianie płynu chłodniczego - o czym musisz pamiętać?

Artykuł sponsorowany Orlen Oil
Płyn chłodniczy to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym pojeździe, tak w samochodzie, jak i ciągniku rolniczym czy kombajnie. Odpowiada za odprowadzanie ciepła z silnika, co zapewnia jego prawidłową pracę. Przekonaj się, jak powinno wyglądać prawidłowe uzupełnianie płynu i jaki wybrać.

Spis treści

Regularne sprawdzanie poziomu płynu chłodniczego i jego uzupełnianie w razie potrzeby jest niezwykle istotne dla utrzymania sprzętu rolniczego w dobrym stanie technicznym. Tym samym ograniczysz awaryjność i przestoje, tak nielubiane w okresie intensywnych prac rolniczych, gdy gonią terminy lub pogoda.

Kiedy uzupełniać płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy należy uzupełniać, gdy jego poziom obniży się poniżej minimalnego znaku na zbiorniku wyrównawczym. Zwykle dzieje się to stopniowo, jednak w niektórych przypadkach poziom może spadać gwałtownie, co może być oznaką nieszczelności w układzie chłodzenia. Koniecznie sprawdź i napraw usterkę w przypadku jej wykrycia.

Jak uzupełniać płyn chłodniczy?

Uzupełnianie płynu chłodniczego to stosunkowo prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • Silnik musi być zimny. Dlaczego? Z prostego względu: gorący płyn chłodniczy może poparzyć.
  • Należy używać odpowiedniego rodzaju płynu chłodniczego. Informacje na temat rodzaju płynu zalecanego dla danego modelu pojazdu znajdują się w jego instrukcji obsługi. Ubytki należy uzupełniać w zbiorniczku wyrównawczym, przy wymianie często wlewa się bezpośrednio do chłodnicy.
  • Po uzupełnieniu płynu chłodniczego należy uruchomić silnik i pozostawić go na kilka minut, aby płyn mógł się rozprowadzić po układzie. Następnie należy ponownie sprawdzić poziom płynu i uzupełnić go w razie potrzeby.

Regularnie dbaj o odpowiednie chłodzenie ciągnika

Regularnie sprawdzaj poziom płynu chłodniczego. Zwróć uwagę na jego kolor. Brudny lub mętny płyn powinien zaniepokoić, ponieważ może oznaczać problemy z układem chłodzenia. Jeśli zauważysz wycieki płynu chłodniczego, jak najszybciej skonsultuj się z mechanikiem.

Pamiętając o tych prostych zasadach, możesz bez problemu utrzymać odpowiedni poziom płynu chłodniczego w swoim sprzęcie i zapewnić ich prawidłową pracę.

Uzupełnij płyn chłodniczy o taki dedykowany do sprzętu rolniczego

Wybierz produkt, który został stworzony do sprzętu rolniczego. Jednym z takich płynów chłodniczych jest ORLEN OIL Petrygo HEAVY o wydłużonym działaniu. Sprawdzi się także w układach chłodzenia samochodów ciężarowych, autobusów i ciężkich maszyn budowlanych.

Uzupełnianie płynu chłodniczego - o czym musisz pamiętać?

Jak działa wspomniany płyn? Petrygo HEAVY zawiera dodatki uszlachetniające, m.in. inhibitory korozji, które tworzą w układzie cienką warstwę ochronną, skutecznie zabezpieczając elementy układu chłodzenia i silnik przed korozją.

Płyn zapewnia doskonałą ochronę silnika przed przegrzaniem, nawet w ekstremalnie wysokich temperaturach, ponadto zapewnia skuteczną wymianę ciepła w niskich temperaturach do -37°C.

Petrygo HEAVY produkowany jest w oparciu o wysokiej jakości, sprawdzone surowce, dzięki czemu może bezawaryjnie funkcjonować w układzie chłodzenia nawet do 500 tys. km przebiegu lub przez 5 lat eksploatacji.

Gotowy do użycia płyn Petrygo HEAVY zapobiega powstawaniu osadów czy kamienia.
Zwróć uwagę na bardzo praktyczne aspekty takiego wyboru. Po pierwsze termin przydatności nawet 5 lat, jeśli będziesz przechowywać płyn w szczelnie zamkniętym opakowaniu + 5 lat pracy w układzie chłodzącym. Po drugie wybór 3 pojemności Petrygo HEAVY: Kanister 20L, Beczka 205L, Paletopojemnik 1000L. Płyn jest gotowy do użycia.

Płyn od ORLEN OIL został stworzony z przeznaczeniem do chłodzenia wysokoprężnych silników samochodów dostawczych, ciężarowych, autobusów i cięższego sprzętu, w tym rolniczego. Możesz go używać do silników wyposażonych w chłodnice:

  • aluminiowe,
  • żeliwne,
  • układy mieszane.
Uzupełnianie płynu chłodniczego - o czym musisz pamiętać?

Przed przystąpieniem do samodzielnego uzupełniania płynu chłodniczego w swoim ciągniku lub innym sprzęcie należy zapoznać się z instrukcją obsługi pojazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro