V Europejskie Forum Rolnicze za nami!

Materiał informacyjny EFR 2023
V Europejskie Forum Rolnicze, najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej, zgromadziło najważniejszych przedstawicieli tego rynku. Na dwa dni G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa stało się areną wielu rozmów i dyskusji.

Jak co roku, w wydarzeniu uczestniczyło szerokie grono rolników, doradców rolnych, producentów i przetwórców, członków branżowych związków rolniczych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji naukowych i branżowych z całej Europy.

– W Jasionce spotykamy po czteroletniej przerwie, spowodowanej COVID-em czy działaniami wojennymi na Ukrainie. V Europejskim Forum Rolniczym wracamy do rozmów na temat przyszłości polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Wierzę, że debaty i panele eksperckie przyniosły wiele interesujących i owocnych dyskusji, dzięki którym wypracowane zostaną nowe rozwiązania dla rolniczej działalności – mówił Krzysztof Podhajski, prezes Fundacji EFRWP.

Rozmowy na różnych szczeblach

W jednej z pierwszych debat pt. „Jak kształtować politykę regionalną w Polsce?” wzięli udział przedstawiciele samorządu: Olgierd Geblewicz - Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Stanisław Kruczek - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego oraz prof. Monika Stanny. – Politykę regionalną w Polsce należy w prowadzić w sposób zróżnicowany. Wszyscy, którzy pracujemy na poziomie regionalnym, analizujemy na bieżąco dane dotyczące naszych województw i widzimy, jak różnorodne mamy w Polsce regiony. Średnia wielkość gospodarstwa rolnego w Polsce to 11 hektarów, na Pomorzu Zachodnim ta średnia wynosi 33 hektary, podczas gdy na Podkarpaciu to nieco ponad 5 hektarów, a w Małopolsce około 4 hektary. Dlatego uważam, że polityka regionalna jest szczególnie istotna w tak dużym kraju, jakim jest Polska, żeby efektywnie pomagać i dobierać narzędzia rozwojowe. Takie w punkt skrojone, bo inaczej nie da się tym centralnie zarządzać. Tego nie można zrobić z poziomu „warszawskiego” – tłumaczył podczas debaty Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.

O przyszłości rolnictwa europejskiego dyskutowali Henryk Kowalczyk - Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Janusz Wojciechowski - Komisarz UE ds. rolnictwa, Miroslav Skřivánek - Wiceminister Rolnictwa Czech oraz Egidijus Giedraitis - Wiceminister Rolnictwa Litwy. To właśnie podczas tej dyskusji komisarz UE ds. rolnictwa zapowiedział rekompensaty dla polskich rolników w związku z kryzysem zbożowym.

Drugiego dnia Forum o przyszłości polskiej wsi rozmawiali: Jan Krzysztof Ardanowski - Poseł na Sejm, Artur Balazs - były minister rolnictwa, Prezes Kapituły Fundacji EFRWP, Michał Kołodziejczak - Prezes AgroUnii, Władysław Kosiniak-Kamysz - Prezes PSL oraz Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Wspólnie rozważali, jak odpowiedzieć na oczekiwania rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.

Zrównoważone rolnictwo

Choć polski sektor rolny czeka wciąż wiele zmian, aby dostosować się do nowych uwarunkowań wynikających m.in. z Europejskiego Zielonego Ładu, to branża ta na wielu płaszczyznach bardziej wpisuje się w założenia zrównoważonego rolnictwa niż inne kraje zachodniej Europy, wynika z raportu PKO Banku Polskiego pt. „Inteligentne rolnictwo a wyzwania ESG w Polsce”, który miał swoją premierę podczas V Europejskiego Forum Rolniczego. W trakcie panelu „Wyzwania i perspektywy rozwoju polskiej branży rolno-spożywczej” mówił o nim Mariusz Dziwulski - ekspert ds. analiz i menedżer wiedzy branżowej dot. rynku rolno-spożywczego w PKO Banku Polskim.

„Z jednej strony polski sektor rolny wciąż czeka wiele zmian z dostosowaniem się do nowych uwarunkowań, ale z drugiej istnieją takie obszary, w których polskie rolnictwo może odnaleźć się w realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Polskie rolnictwo na wielu płaszczyznach bardziej wpisuje się w założenia zrównoważonego rolnictwa niż wiele innych krajów zachodniej Europy.
Istnieje jednak duża potrzeba usprawnień w zakresie agrotechniki, na poziomie producentów rolnych, m.in. w zwiększaniu efektywności nawożenia, zmian metod produkcji czy też zwiększenia dywersyfikacji upraw. Oznacza to również presję na wzrost innowacyjności firm działających w otoczeniu gospodarstw, szczególnie producentów środków do produkcji np. nawozów” – czytamy w raporcie.

Nagroda za wkład w rozwoju rolnictwa

Zwieńczeniem pierwszego dnia wydarzenia było wręczenie nagrody im. Józefa Ślisza. Otrzymał ją Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy za szczególne zaangażowanie w mobilizację krajów europejskich w pomoc humanitarną i wojskową na rzecz Ukrainy w obliczu barbarzyńskiej oraz nieludzkiej agresji Rosji. Drugiego dnia z kolei wręczono nagrody w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Wyróżnienie to wspólna inicjatywa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oraz „Tygodnika Poradnik Rolniczy”, którzy nagradzają rolników prowadzących nowatorskie gospodarstwa.

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie