VAT w rolnictwie. Ludzie mogą zjeść rzepak z niższym VAT-em. Znowelizowana ustawa zadziwia nie tylko gospodarzy. Problemy z interpretacją

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Rzepak do bezpośredniej konsumpcji przez człowieka? To ciekawe
Rzepak do bezpośredniej konsumpcji przez człowieka? To ciekawe Lucyna Talaśka-Klich
Jeśli chcielibyśmy kupić rzepak i go zjeść, to prawdopodobnie stawka podatku VAT byłaby niższa. Prawdopodobnie, bo są problemy z interpretacją przepisów.

- Gdy ostatnio sprzedawałem rzepak, to zdziwiłem się, że firma skupująca zapłaciła mi z 8-procentowym VAT-em - opowiada rolnik z pow. lipnowskiego, który jest tzw. VAT-owcem. - Byłem zaskoczony, że to nie 5 proc. podatku, ale usłyszałem o zmianie stawek.
Gospodarz zdziwił się tym bardziej, że jego koledzy - rolnicy sprzedający rzepak w podobnym okresie, dostali 5 proc. VAT-u. Problem dotyczy interpretacji przepisów.

Zobacz wideo:Rolnictwo przyszłości. Autonomiczny traktor zastąpi człowieka?

Stawki podatku są dwie

Ewa Stodolna z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie - która jest głównym specjalistą ds. podatków - wyjaśnia, że w przypadku rzepaku stawki są dwie: 5 proc. i 8 proc.

5 proc. stawka dotyczy nasion i owoców oleistych; ziarna, nasion i owoców różnych; roślin przemysłowych lub leczniczych; słomy i paszy, wyłącznie przeznaczonych do spożycia przez ludzi. - A zatem, jeżeli rzepak jest sprzedawany do bezpośredniej konsumpcji przez człowieka powinna być zastosowana stawka 5 proc. - uważa Ewa Stodolna.

8 proc. - nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza - z wyłączeniem towarów przeznaczonych do spożycia przez ludzi. - Zatem, jeżeli rzepak jest sprzedawany w innym celu niż konsumpcja przez człowieka, bądź kiedy w chwili sprzedaży nie znamy ostatecznego przeznaczenia, powinna być zastosowana stawka 8 proc. - wyjaśnia Ewa Stodolna. - Wobec powyższego należy wnioskować, iż w większości przypadków rzepak jest sprzedawany ze stawką 8 proc., ponieważ bezpośrednia konsumpcja przez człowieka to rzadkość, o ile w ogóle ma miejsce.

Z niektórymi płodami rolnymi nie ma problemu. Zdaniem Ewy Stodolnej stawka podatku VAT w przypadku buraków to 8 proc., ziemniaków - 5 proc. Ale ze zbożami już tak prosto nie jest. - W przypadku zbóż stawka może wynosić 5 lub 8 proc. - dodaje. - Zapis nie jest jasny (mniemam, że może być podobnie jak w przypadku rzepaku). Wystąpiłam do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o indywidualną interpretację stawkową. Natychmiast po jej otrzymaniu, przekażemy informację Czytelnikom.

Te zmiany i problemy z interpretacją przepisów to efekt nowelizacji ustawy o VAT. Będzie o nich mowa podczas szkolenia przygotowywanego przez KPODR.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na szkolenie online
„Nowelizacja ustawy o VAT – najważniejsze zmiany”, które rozpocznie się
26 stycznia o godz. 10. Poprowadzi je Ewa Stodolna, główny specjalista ds. podatków KPODR.
W programie szkolenia:
1. Najważniejsze zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług;
2. Stawki VAT na towary rolnicze;
3. Kody GTU oraz oznaczenia.
Szczegóły na stronie ośrodka: ekonomika.kpodr.pl, pod numerem tel.: 723 330 978, e-mail: [email protected]

Zmiany przepisów ważne dla rolników

Czego jeszcze dotyczą zmiany istotne dla rolników?

Ewa Stodolna wyjaśnia, że w przypadku faktur korygujących zrezygnowano z obowiązku otrzymania potwierdzenia od nabywcy towaru (zwrotka):- Jednakże wystawca faktury korygującej zobowiązany jest posiadać dokumentację (np. korespondencja e-mail), z której będzie wynikało, że uzgodnił z nabywcą towaru warunki transakcji. W tym samym okresie nabywca będzie zobowiązany do odpowiedniej korekty podatku naliczonego, która wynika z uzgodnienia pomiędzy podatnikami.

I dodaje, że w przypadku gdy podstawa opodatkowania uległa zwiększeniu, korekty tej podstawy dokonuje się w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym zaistniała przyczyna zwiększenia podstawy opodatkowania – np. w sytuacji kiedy w późniejszym terminie rolnik (podatnik VAT czynny) otrzymuje rozliczenie za buraki z cukrowni:- Dotychczas bazowano jedynie na orzecznictwie, nie było zapisu w ustawie.

To też może Cię zainteresować

Zauważa, że wydłużono prawo do odliczenia o jeden miesiąc w sytuacji kiedy podatnik rozlicza się miesięcznie: - Obecnie podatnik może odliczyć podatek z faktury zakupowej łącznie w ciągu czterech miesięcy. Uwaga! Powyższy zapis nie dotyczy podatników rozliczających się kwartalnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: VAT w rolnictwie. Ludzie mogą zjeść rzepak z niższym VAT-em. Znowelizowana ustawa zadziwia nie tylko gospodarzy. Problemy z interpretacją - Gazeta Pomorska