W Bałtowie, u progu nowego sezonu, odbyła się 6. konferencja pszczelarska

Redakcja
Anna Śledzińska
Po raz szósty, pszczelarze z ostrowieckiego koła zaprosili kolegów z całego województwa, na Świętokrzyską Konferencję Pszczelarską. W sobotę dzielili się swoimi doświadczeniami w Bałtowie. Zima była łaskawa

Pszczelarze z powiatu ostrowieckiego rozwijają się i są coraz częściej dostrzegani nie tylko na arenie krajowej, ale też poza granicami Polski. Dowodem na to jest ogromne zainteresowanie międzynarodowymi konferencjami, organizowanymi od dziewięciu lat pod koniec sierpnia. Pierwszym tegorocznym spotkaniem, była sobotnia konferencja dla pszczelarzy z województwa świętokrzyskiego.

- W ten sposób rozpoczynamy sezon. Zima się zakończyła, pszczółki wyfrunęły. Mamy pierwsze rozpoznania, jak przezimowały i muszę powiedzieć, że przynajmniej w naszym rejonie przeżyły bardzo dobrze. Nie mamy wielkich strat w pasiekach. Teraz wzyscy czekamy, aż zaczną nosić pożytki - mówi Józef Misiura, prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

W tym kole, w ciągu ostatnich pięciu lat, liczba członków wzrosła z około 70 do 136 obecnie.

- Przychodzą ludzie młodzi, ale też tacy w wieku ponad 60 lat. Świadomość się zwiększa, jednak aby być na bieżąco, staramy się organizować takie spotkania jak dzisiejsze - dodaje Józef Misiura.

Nowoczesne pasieki

Konferencja rozpoczęła się od wykładu Mariusza Chachuły, dotyczącego między innymi właściwej gospodarki pasiecznej. Z prelekcjami wystąpili także doktor habilitowany Grzegorz Borsuk i doktor Dariusz Teper.

- Nasi prelegenci to doświadczeni pszczelarze i naukowcy. Mówimy o nowoczesnej gospodarce pasiecznej, ponieważ młodzi poszukują dziś nowoczesnych rozwiązań. Chcemy im udowodnić, że można w łagodny sposób przejść ze starej pasieki w nowoczesne gospodarstwo. Jest z tego wiele korzyści, ule są lżejsze, można je łatwiej przewozić, a dzięki temu zwiększa się wydajność i ilość produkowanego miodu - wyjaśnia organizator spotkania.

Apiterapia przyszłością

Ostrowieccy pszczelarze nie marnują czasu. Już przygotowują się do corocznej konferencji w przedostatni weekend sierpnia.

Będzie to, podobnie jak w poprzednich latach, wydarzenie międzynarodowe. Oprócz stałych już gości z Ukrainy, do Bałtowa przyjadą pszczelarze z Gruzji i prawdopodobnie z Białorusi.

Rozwija się także przedsiębiorstwo ApiBałt i powstające tam centrum apiterapii. Z pierwszych zabiegów będzie można tam korzystać już w połowie roku.

W planach jest stworzenie, w sąsiedztwie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, nowoczesnego centrum oferującego pełen zakres zabiegów i terapii z wykorzystaniem miodu. Budowa już się rozpoczęła.

- Jako ApiBałt już jesteśmy rozpoznawalni, ale chcemy iść dalej, tworząc mini spa i kompleks noclegowy - mówi Józef Misiura. - Będziemy oferować zabiegi relaksacyjne, fitosaunę, czyli zioła połączone z parą, masaże miodem, uloterapię. Kadra jest już prawie skompletowana, prace się rozpoczęły. W połowie roku zapraszamy do nas pierwszych klientów.

Anna Śledzińska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Bałtowie, u progu nowego sezonu, odbyła się 6. konferencja pszczelarska - Echo Dnia Świętokrzyskie