W Indiach powstają zabawki i poduszki z niedopałków papierosów. To pomysł na redukcję zanieczyszczeń powodowanych przez palaczy

Justyna Madan
Justyna Madan
Niedopałki papierosów są zbierane z indyjskich ulic, rozdzielane i odpowiednio przetwarzane. Tak powstaje puch, którym wypychane są pluszowe zabawki i poduszki.
Niedopałki papierosów są zbierane z indyjskich ulic, rozdzielane i odpowiednio przetwarzane. Tak powstaje puch, którym wypychane są pluszowe zabawki i poduszki. unsplash.com
Na pomysł produkowania zabawek i poduszek z niedopałków papierosów wpadł biznesmen Naman Gupta. Miliony niepalonych papierosów zbieranych jest z ulic Nowego Delhi, a następnie wykorzystywane w nietypowy i nieoczywisty sposób. Materiał składa się z niedopałków rozdzielonych na włókna, oczyszczonych i wybielonych. Tak powstały wypełniacz trafia m.in. do zabawek.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że prawie 267 milionów ludzi, czyli prawie 30 procent dorosłej populacji Indii, pali tytoń, a niedopałki zaśmiecają miejskie ulice, gdzie ogólne standardy czystości są potwornie niskie.

Wiele niedopałków trafia do oceanów i na plaże, co ma katastrofalne skutki dla środowiska morskiego. Zgodnie z Programem Ochrony Środowiska ONZ, niedopałki papierosów są najczęściej wyrzucanymi odpadami na świecie. Filtry papierosowe są wykonane z nieulegających biodegradacji włókien octanu celulozy, które rozkładają się na mikroplastik i są konsumowane przez organizmy morskie i ptaki.

- Zaczęliśmy od 10 gramów, a teraz robimy 1000 kilogramów… Rocznie jesteśmy w stanie poddać recyklingowi miliony niedopałków papierosów – powiedział Naman Gupta.

Pracownicy fabryki na obrzeżach New Delhi oddzielają również zewnętrzną warstwę niedopałków i tytoń, które są przetwarzane odpowiednio na: papier z recyklingu i proszek kompostowy. Papier jest przekształcany w miazgę, mieszany ze spoiwem organicznym i przekształcany w palny środek odstraszający komary.

Włókno jest czyszczone i wybielane organicznymi chemikaliami, które neutralizują jego toksyny. Powstały biały farsz jest używany w miękkich zabawkach i poduszkach.

Jedna z pracownic fabryki, Poonam, przyznała że wykorzystywanie niedopałków pomaga nie tylko w redukcji zaśmieconych indyjskich ulic, ale również w dbaniu o czystsze środowisko. Firma Gupty – Code Effort – do tej pory przerobiła ponad 300 milionów niedopałków papierosów zebranych z ulic miasta.

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie wyrzucanych jest 4,5 biliona niedopałków papierosów, z których 90 procent zawiera nieulegające biodegradacji filtry z tworzywa sztucznego.

Według Eurostatu w 2019 r. 5,9 proc. populacji UE w wieku 15 lat i więcej paliło co najmniej 20 papierosów dziennie, a 12,6 proc. mniej niż 20 papierosów.

W Europie firmy takie jak francuskie MéGo! znaleźli również nowatorskie sposoby na ponowne wykorzystanie niedopałków papierosów, z ich recyklingu powstają meble, takie jak stoły i ławki.

Źródło: Reuters, euronews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie