W lasach Kujaw i Pomorza jest drewno na opał, ale z ograniczeniami. Takie są zasady zakupu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Zainteresowanie zakupem drewna na cele opałowe jest bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że bez względu na sytuację rynkową, nadleśnictwa w swoich Planach Urządzenia Lasu na dane dziesięciolecie, zawsze mają określoną pulę takiego drewna, które jest surowcem najgorszej jakości.
Zainteresowanie zakupem drewna na cele opałowe jest bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że bez względu na sytuację rynkową, nadleśnictwa w swoich Planach Urządzenia Lasu na dane dziesięciolecie, zawsze mają określoną pulę takiego drewna, które jest surowcem najgorszej jakości. Karolina Misztal
Gdy zima zaglądnęła nam w oczy, a nie każdy gospodarz domu jednorodzinnego zdołał zaopatrzyć się w węgiel, wzrosło zainteresowanie zakupem drewna na cele opałowe.

- Zainteresowanie zakupem drewna na cele opałowe jest bardzo duże. Należy jednak pamiętać, że bez względu na sytuację rynkową, nadleśnictwa w swoich Planach Urządzenia Lasu na dane dziesięciolecie, zawsze mają określoną pulę takiego drewna, które jest surowcem najgorszej jakości, pozyskiwanym wynikowo, to jest przy okazji pozyskania sortymentów wykorzystywanych w różnych gałęziach gospodarki – wyjaśnia nam Honorata Galczewska, rzecznik prasowa i naczelnik Wydziału Promocji i Mediów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Sytuacja na rynku nic nie ma do rzeczy

Ta pula drewna najgorszej jakości z Lasów Państwowych nigdy nie jest zależna od tego, co dzieje się na rynku opału. Nawet w obecnej, kryzysowej sytuacji, spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę i ograniczeniem przez Polskę i inne kraje Unii Europejskiej importu strategicznych paliw z Rosji.

To też może Cię zainteresować

Za to wspomniana pula drewna do celów opałowych dla ludności zawsze zależy od sytuacji przyrodniczej, czyli od tego, jakich działań w danym dziesięcioleciu (bo na taki okres kreśli się plany, zatwierdzane przez ministra klimatu i środowiska) „wymaga” od leśników las i plany nadleśnictw. Innymi słowy - w jakich ilościach będzie pozyskiwane drewno.

- Jeśli w lasach będzie pozyskiwane drewno, to udział tego opałowego w całej masie pozyskanego dobra zawsze jest znikomy, ale warto pamiętać, że również zależny od czynników środowiskowych, które kształtują las przez cały okres jego życia – dodaje Honorata Galczewska.

Oferty sprzedaży drewna opałowego, jak i użytkowego, ma każde leśnictwo na terenie 27 nadleśnictwo w naszym regionie. W opał można więc zaopatrzyć się możliwie blisko miejsca zamieszkania.

Za pozwoleniem można samodzielnie

Można też samodzielnie pozyskać drewno, co leśnicy nazywają samowyrobem. Każde nadleśnictwo (specjalnym zarządzeniem) ustala zasady sprzedaży drewna pozyskanego kosztem nabywcy.

Pozyskanie drewna samowyrobem dotyczy tylko sortymentów S4 (drewno opałowe) i M2 (małowymiarowe, którego średnica w grubszym końcu bez kory nie przekracza 5 cm).

Do samowyrobu przeznacza się drewno pozyskiwane z pozostałości po wykonanym zabiegu pielęgnacyjnym lasu lub z drzew leżących, wyciętych przez zakład usług leśnych. Przykładowo w Nadleśnictwie Bydgoszcz obowiązuje limit do 30 m sześciennych drewna na jedną osobę w roku, w ramach jednego leśnictwa. Za kontrolę tego limitu odpowiedzialny jest dany leśniczy.

To też może Cię zainteresować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W lasach Kujaw i Pomorza jest drewno na opał, ale z ograniczeniami. Takie są zasady zakupu - Gazeta Pomorska