W Lubuskiem upały niszczą uprawy. Rolnicy chcą ogłoszenia stanu klęski suszy

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od wielu tygodni lubuscy rolnicy zmagają się z suszą. Przy obecnych upałach sytuacja tylko się pogarsza.
Od wielu tygodni lubuscy rolnicy zmagają się z suszą. Przy obecnych upałach sytuacja tylko się pogarsza. GettyImages/Roel_Meijer
Fala upałów opanowała Polskę, temat suszy powraca więc jak bumerang. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja, że zagrożenia większymi stratami suszowymi w tym roku nie będzie. Czy sytuacja z 2018 oraz 2019 roku może się jednak powtórzyć? Tego obawiają się lubuscy rolnicy. Zdaniem działaczy, skutki suszy w terenie będą bardzo widoczne.

- Lubuska Izba Rolnicza, w związku z obecnym stanem upraw rolniczych oraz postulatami rolników z terenów województwa lubuskiego związanych z suszą, zwróciła się do Henryka Kowalczyka Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wprowadzenie klęski suszy na obszarze województwa lubuskiego oraz powołania gminnych komisji suszowych do oceny skutków suszy w terenie – czytamy w piśmie Stanisława Myśliwca, prezesa Lubuskiej Izby Rolniczej.

Końca suszy nie widać. Rolnicy chcą ogłoszenia klęski

Od wielu tygodni województwo lubuskie zmaga się z brakiem deszczu. Susza objęła moment wzrostu wielu upraw, co niestety będzie miało wpływ na plony. Rolnicy zaapelowali do szefa resortu rolnictwa o ogłoszenie klęski suszy w związku z warunkami pogodowymi w newralgicznych dla sektora rolniczego okresach.

Ogromne straty spowodowane suszą. Apel do ministra Kowalczyka o podjęcie działań

Działacze poddali analizie Monitoring Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru za pośrednictwem aplikacji.

- Zauważamy znaczące różnice, które nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą. Sytuacja ta powoduje ogromną frustrację, zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50 proc., a w uprawach jarych są jeszcze większe – zaznacza LIR.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Reklama

Rolnicy postulują także o powołanie gminnych komisji, które oszacują straty, spowodowane suszą w uprawach. Pozwoli to ocenić stan roślin, które są na polach. Niebawem rozpoczną się żniwa, wielu gospodarzy martwi się, że okresowe opady przed pracami, zamiast pomóc, mogą pogłębić straty.

Źródło: LIR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera