W obliczu wojny wejście w życie Europejskiego Zielonego Ładu powinno być odroczone? Reformy mogą wpłynąć na dalszy wzrost cen energii

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Zdaniem FBZPR, procedowane reformy powinny być zawieszone, aby nie wpływać na dalszy wzrost kosztów produkcji.
Zdaniem FBZPR, procedowane reformy powinny być zawieszone, aby nie wpływać na dalszy wzrost kosztów produkcji. pixabay.com/Mexxicana/zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych zaapelowała do Komisji Europejskiej o odłożenie wejścia w życie reform Europejskiego Zielonego Ładu oraz zawieszenie funkcjonowania Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS. Działacze uważają, że w obliczu wojny powinno się zrezygnować z czynników, które przyczyniają się do dalszego wzrostu cen energii i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu członków Unii Europejskiej.

- Agresja Rosji na Ukrainę może doprowadzić do jeszcze większego zaostrzenia kryzysu związanego z cenami energii. Rozpoczęcie działań wojennych już wpłynęło na notowania gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla. Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu sektor rolny stał się ofiarą rosyjskich manipulacji na rynku gazu, wynikającej z niespotykanej dotąd skali wzrostów cen gazu ziemnego, który jest głównym surowcem wykorzystywanym do produkcji nawozów – zaznacza Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Wprowadzenie EZŁ może zwiększyć koszty produkcji

Pogłębianie się konfliktu Rosji z Ukrainą będzie pogarszać sytuację na rynku nawozów. Zdaniem FBZPR, procedowane reformy powinny być zawieszone, aby nie wpływać na dalszy wzrost kosztów produkcji.

- Za Światowym Programem Żywnościowym ONZ przypominamy, że basen Morza Czarnego jest jednym z głównych dostarczycieli zbóż na świecie, a wpływ konfliktu na bezpieczeństwo żywnościowe będzie odczuwalne także poza granicami Ukrainy – dodają producenci.

Zmniejszenie lub całkowite przerwanie dostaw zbóż spowoduje wzrost cen żywności, a wprowadzanie w tej chwili programu unijnych może tylko ograniczyć produkcję rolną.

Co dalej z Europejskim Systemem Handlu Emisjami?

28 lutego 2022 roku na posiedzeniu Rady UE ds. energii w Brukseli polski rząd wygłosił stanowisko ws. funkcjonowaniu Europejskiego Systemu Handlu Emisjami – ETS. Minister klimatu Anna Moskwa jasno określiła, że Polska postuluje o zawieszenie ETS do czasu normalizacji cen energii. Z tym zdaniem całkowicie zgadza się Federacja.

Źródło: FBZPR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd wprowadza dodatkową pomoc dla emerytów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie