W organizmach ptaków znajduje się mnóstwo plastiku, naukowcy mówią o „plastikozie”. Szkodliwe tworzywa sztuczne powodują stany zapalne

Justyna Madan
Justyna Madan
W organizmach ptaków coraz częściej można wykryć plastik, który jest bardzo szkodliwy dla naszych skrzydlatych przyjaciół.
W organizmach ptaków coraz częściej można wykryć plastik, który jest bardzo szkodliwy dla naszych skrzydlatych przyjaciół. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Plastik jest na Ziemi wszechobecny - znaleźć go można nie tylko tam, gdzie jest potrzebny, ale i w środowisku, m.in. w oceanach. Jak informują naukowcy z brytyjskiego National History Museum, w organizmach zwierząt bardzo często znajduje się tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu pokarmowego. Zjawisko jest tak powszechne, że badacze zaczęli mówić o „plastikozie”.

Spis treści

Naukowcy z brytyjskiego National History Museum wyjaśniają, że plastik wpływa na zdrowie i tłumaczą, w jaki sposób może szkodzić. Mówią wręcz o nowej chorobie - „plastikozie”. Nazwę tę stworzono na zasadzie analogii do silikonozy czy azbestozy.

Na razie „plastikozę” zaobserwowano u ptaków morskich, które często połykają fragmenty plastiku, biorąc je prawdopodobnie za pokarm. Z czasem dochodzi u nich do chronicznych stanów zapalnych, związanych z podrażnieniami. To zaś prowadzi do zwłóknień w układzie pokarmowym.

Plastik bardzo niebezpieczny dla ptaków, coraz częściej niszczy ich żołądki

– To pierwsze badanie, w ramach którego sprawdzono pod tym kątem tkankę ptasich żołądków. Wskazuje ono na to, że zjadanie plastiku może powodować poważne uszkodzenia w układzie pokarmowym – mówi dr Alex Bond, współautor odkrycia przedstawionego na łamach periodyku „Journal of Hazardous Materials”.

Badacze stwierdzili chorobę u burzyków bladodziobych, żyjących na australijskiej wyspie Lord Howe. Choć wyspa leży 600 km od wybrzeża kontynentu, żyjące tam ptaki są najbardziej dotknięte problemem wśród ptaków morskich.

U badanych osobników stwierdzono blizny w pierwszej komorze żołądka. Obecność blizn powoduje zanik części gruczołów wydzielających enzymy trawienne, co sprawia, że organizm wchłania mniejszą ilość witamin i staje się bardziej podatny na infekcje czy ataki pasożytów. Blizny mogą też sprawiać, że żołądek staje się mniej elastyczny, przez co spada jego wydolność. To szczególnie niebezpieczne dla piskląt, których żołądki mieszczą niewiele pożywienia.

Analizy naukowców wskazują na to, że w organizmach aż 90 proc. młodych ptaków można znaleźć plastik, przekazany im z pożywieniem przez rodziców.

Plastik zabija lub hamuje wzrost?

Co więcej, w ekstremalnych przypadkach ptaki mogą padać z głodu, mając całe żołądki zapełnione plastikiem, którego nie mogą strawić. W łagodniejszych przypadkach tworzywa sztuczne mogą spowalniać ich wzrost. Badacze mówią też o związku obecności plastiku w organizmie ptaka z długością jego skrzydeł oraz wagą.

W normalnych warunkach ptaki zjadają drobne kamyki, które pomagają i pełnią funkcje w układzie trawiennym, ale w przypadku obecności plastiku przyczyniają się do jego rozpadu na drobniejsze części. Przez to staje się on bardziej szkodliwy.

Autorzy odkrycia wyrażają obawę, że zaobserwowanie wspomnianych zjawisk to czubek góry lodowej. Przypominają inne badania, według których plastik, kiedy przedostanie się do organizmu, może uszkadzać różne narządy.

– We wcześniejszych badaniach nasza grupa przyjrzała się temu, jak mikroplastik wpływa na różne tkanki. Odkryliśmy te cząstki w takich organach, jak śledziona czy nerki, gdzie ich obecności towarzyszyły zapalenia, zwłóknienia oraz całkowita utrata struktury – mówi dr Bond.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera