W Polsce będzie mniej boćków. Strzelają do nich na trasach przelotowych

Strefa AGRO
pixabay.com
Bociany docierają nad Wisłę znad ciepłych krajów. Niestety, nie wszystkie ptaki wrócą do polskich wsi.

Pierwsze boćki pojawiają się u nas już pod koniec lutego, na ogół między trzecią dekadą marca a połową maja. Niestety, fachowcy mają złe wieści: w tym roku do Polski dotrze zdecydowanie mniej boćków niż w latach poprzednich.

- Zawsze o tej porze było już ponad 20 gniazd, niestety w tym roku wynik raczej nie będzie zadowalający, bo obawiam się, że możemy nie przekroczyć tej liczby - podkreślił Łukasz Toczyłowski z Europejskiej Wsi Bociania w Tykocinie. - Główną przyczyną jest to, że strzelają do ptaków na trasach przelotowych. Głównie jest to Liban, doszły do tego Malta, Syria, więc populacja bociana zmniejsza się.

Łukasz Toczyłowski

Źródło: TVN24, dostawca: x-news

Zazwyczaj bocianie gniazda zakładane są na drzewach, budynkach gospodarczych, a w ostatnich latach coraz częściej na czynnych słupach trakcji energetycznych (taką lokalizację wybiera ponad 60 procent par w naszym kraju - podaje Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”).

Na te ptaki czyha wiele niebezpieczeństw. Do gniazd trafiają - pozostawione przez rolników na polach - sznurki i siatki używane w prasach i belownicach. To śmiertelne zagrożenia dla młodych!

"Pisklę, które zaczepi się o sznurek, nie jest w stanie stanąć na nogi i rzadko kiedy udaje mu się samodzielnie wyplątać. Sznurek taki będzie się zaciskał powodując coraz poważniejsze dolegliwości, prowadzące do martwicy kończyny, rzadziej do złamań (które gojąc się
dają w efekcie zdeformowaną kończynę). Na ogół o tragedii dowiadujemy się gdy młode stoją już na gnieździe lub kiedy rodzina odlatuje, a jeden młody pozostaje", czytamy w Poradniku Ochrony Bociana Białego.

W Polsce boćki spędzają pięć miesięcy, potem kierują się do Afryki. Jako pierwsze opuszczają nas te ptaki, które w danym roku nie odbywały lęgu oraz młode. W składzie bocianej diety są między innymi płazy, gryzonie, ssaki owadożerne (np. krety), chrząszcze, ryby, dżdżownice, czasami - gady, pisklęta, jaja ptaków.

Klikając TUTAJ możesz śledzić bociane gniazda w Polsce, i nie tylko. Monitoring na żywo obejmuje m.in. życie bocianów w Niemczech, Francji, Słowacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro