W Polsce znów podpalane są trawy. Za wypalanie można stracić dopłaty. Mamy dane o karach ARiMR

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jak podaje KG PSP, w 2022 roku średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw to 58 minut.
Jak podaje KG PSP, w 2022 roku średni czas akcji gaśniczej przy pożarach traw to 58 minut. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Tylko w jeden marcowy weekend w Polsce strażacy odnotowali 1151 pożarów traw. Wciąż nie wszyscy dają się przekonać, że suchej zeszłorocznej trawy nie trzeba wypalać, a wręcz nie wolno tego robić. Problem każdej wiosny wraca jak bumerang. ARiMR postanowiła pokazać, ilu rolników w ostatnich latach właśnie z powodu wypalania traw straciło część lub nawet całość unijnych dopłat.

Spis treści

Pożary traw zamiast bocianów zwiastują wiosnę

Weekend w połowie marca przyniósł powiew wiosny. Pogodna aura i dość wysoka temperatura sprawiły, że na sile przybrały pożary traw. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że podczas weekendu 18-19 marca strażacy interweniowali 3063 razy, w tym przy 1759 pożarach, 1099 miejscowych zagrożeniach oraz 305 fałszywych alarmach. Strażacy odnotowali aż 1151 pożarów traw i nieużytków rolnych oraz 30 pożarów lasów.

Jak podaje na Twitterze Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP, do największej liczby pożarów traw doszło na terenie województw:

 • mazowieckiego 153
 • małopolskiego 143
 • podkarpackiego 130
 • świętokrzyskiego 130
 • dolnośląskiego 123
 • śląskiego 102

Im suchsza wiosna, tym więcej pożarów i tragicznych skutków. W 2022 roku w grupie pożarów najczęściej dochodziło właśnie do pożarów traw – było ich aż 53 604, w tym pożary upraw 31 943 oraz pożary traw na terenach nierolniczych 21 661. Poza wymienionymi na terenie kraju powstało 6 457 pożarów lasów, podsumowali strażacy na początku tego roku.

W pierwszych tygodniach wiosny dochodzi do największej liczby pożarów, które są skutkami wypalania traw. Zabronionego, o czym przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa: praktyka taka jest niezgodna z prawem i grożą z tego tytułu surowe sankcje karne, a w skrajnych przypadkach odmowa dopłat wypłacanych przez Agencję.

Nadal zbyt wiele osób uważa, że trawa po wypaleniu tej starej jest bujniejsza. ARiMR i szereg innych instytucji przekonuje, że to nieprawda.

Wypalanie nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta.

Niemal każdego roku ogień z podpalonych traw szybko rozprzestrzenia się i wymykając spod kontroli, obejmuje sąsiednie tereny. Płoną lasy, zabudowania gospodarcze, w pożarach życie tracą także ludzie.

Kary za wypalanie traw – nawet do 10 lat więzienia

Zakaz wypalania i kary są ujęte w przepisach prawnych. Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych, mówi art. 130a ust. 1 ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2022 poz. 916).

Przeczytaj też: Ogromny pożar kurnika w powiecie średzkim. W miejscowości Dzierżnica spłonęło 2,5 tysiąca kurczaków

W przypadku gdy skutkiem podpalenia jest pożar, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat. Taką karę przewiduje Kodeks karny.

Tylu rolników straciło dopłaty za wypalania traw

Na karze grzywny czy aresztu lista kar wobec rolników nie kończy się. ARiMR jako agencja płatnicza może za przyłapanie rolnika na procederze wypalania traw ukarać go pomniejszeniem lub odmową przyznania całości dopłat.

Przepisy dotyczące wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych odwołują się m.in. do zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. W związku z czym nieprzestrzeganie zakazu wypalania powoduje redukcję dopłat, a w skrajnych przypadkach rolników pozbawia się tych środków.

W 2015 roku sankcje objęły 71 rolników, 4 odmówiono przyznania całości dopłat. W kolejnych latach pomniejszone dopłaty dotyczyły:

 • 2016 rok – 10 rolników,
 • 2017 rok – 9 rolników, 2 bez przyznanych dopłat,
 • 2018 rok – 13 rolników, 4 bez przyznanych dopłat,
 • 2019 rok – 15 rolników, 4 bez przyznanych dopłat,
 • 2020 rok – 14 rolników, 1 bez przyznanych dopłat,
 • 2021 rok – 6 rolników, 1 bez przyznanych dopłat,
 • 2022 rok – 4 rolników.

Źródła: ARiMR, dane statystyczne KG PSP [źródło: www.gov.pl/kgpsp, 16.03.2023]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera