W powiatach radomskim i grójeckim staną trzy stacje meteorologiczne. Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycje

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Podczas pierwszej edycji programu jedna ze stacji meteorologicznych powstała w Krzyżanówce w gminie Sienno.
Podczas pierwszej edycji programu jedna ze stacji meteorologicznych powstała w Krzyżanówce w gminie Sienno. UG Siennno
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na terenie Mazowsza ma powstać kolejnych dziesięć stacji meteorologicznych. Łącznie na ten cel zostało przeznaczonych 465 tysięcy złotych. Trzy z nich powstaną na terenie powiatu radomskiego i grójeckiego.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

To już druga edycja "Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej MAZOWSZE 2020". Tym razem powstanie 10 stacji meteorologicznych, które ułatwią ustalenie skali suszy rolniczej. W sumie dzięki środkom z budżetu województwa mazowieckiego utworzonych zostanie 27 tego typu urządzeń. Pomogą one rolnikom nie tylko w procesie uzyskiwania odszkodowań, ale też w wyborze struktury upraw w gospodarstwie.

Jednak, jak podkreśla marszałek Adam Struzik, bezpośredni naziemny pomiar jest niezwykle istotny nie tylko z punktu widzenia rolników. – Mamy do czynienia ze zmianami klimatycznymi, skutkującymi ekstremalnymi sytuacjami, między innymi suszą lub powodziami. Stacje meteorologiczne mogą więc stanowić system ostrzegawczy dla mieszkańców - powiedział marszałek.

W regionie radomskim w ramach drugiej edycji programu mają stanąć trzy stacje. Urząd Marszałkowski przeznaczy nieco ponad 47 tysięcy złotych zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z urządzeniem ogródka meteorologicznego w gminie Wolanów. Z kolei w przypadku gminy Chynów za 47 tysięcy kupiona i zamontowana zostanie stacja meteorologiczna przeznaczona do Systemu Monitoringu Suszy. Za 48 tysięcy złotych dofinansowana zostanie również budowa stacji meteorologicznej w gminie Pniewy. Łącznie do regionu radomskiego popłyną na ten cel ponad 142 tysiące złotych.

W pierwszej edycji w naszym regionie dofinansowane zostały cztery stacje: w Nowej Wsi w powiecie grójeckim, Magnuszewie w powiecie kozienickim, a także w powiatach lipskim i przysuskim. Dofinansowanie wojewódzkie w tamtym przypadku wyniosło nieco ponad 184 tysiące złotych.

Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych w Urzędzie Marszałkowskim dodaje, że zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych przyczyni się istotnie do zmniejszenia błędów, które powstają w wyniku interpolacji klimatycznego bilansu wodnego i bardziej precyzyjnego określenia obszarów z suszą.

- Wartości krytyczne klimatycznego bilansu wodnego oznaczające wystąpienie suszy zróżnicowane są dla gatunków roślin lub grup roślin uprawnych oraz kategorii gleb i okresów rozwojowych. Dzięki analizie tych danych rolnicy będą mogli dostosować strukturę upraw do panujących na terenie ich powiatu warunków pogodowych. Natomiast samorządy, znając miejsca najbardziej ubogie w wodę, będą mogły podjąć uzasadnione decyzje związane ze zwiększeniem infrastruktury retencyjnej na danym obszarze – podkreśla dyrektor Podgórski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W powiatach radomskim i grójeckim staną trzy stacje meteorologiczne. Urząd Marszałkowski dofinansował inwestycje - Echo Dnia Radomskie