W rolnictwie można odnosić sukcesy. Oto przykład

Katarzyna Renkiel
Grzegorz Krasoń zbudował firmę niemal od podstaw. Docenioną ją medalem "zasłużony dla rolnictwa" od ministra rolnictwa i brązowym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta RP
Grzegorz Krasoń zbudował firmę niemal od podstaw. Docenioną ją medalem "zasłużony dla rolnictwa" od ministra rolnictwa i brązowym Krzyżem Zasługi przyznawanym przez Prezydenta RP Dariusz Śmigielski
Są największym w Polsce producentem rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych. Grupa Producentów Rozsad Krasoń planuje rozbudować firmę o kolejne zakłady.

Zaczynał od niewielkich rozmiarów tuneli foliowych, w których hodował ogórki i pomidory, dziś jest największym w Polsce wysoko wyspecjalizowanym producentem rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych. Jak to się wszystko zaczęło? Jak mówi Grzegorz Krasoń,  założyciel Grupy Producentów Rozsad Krasoń, jego rodzice zajmowali się uprawą i to po nich odziedziczył interes. Na początku razem z żoną Agatą zajmował się uprawą pomidorów i chryzantem. To było 35 lat temu. Na początku lat 90. nawiązał współpracę z pewną firmą i to był strzał w dziesiątkę.

- Namówili mnie na produkcję rozsad. To była wtedy nowość, nie trudno było znaleźć chętnych na ówczesnym rynku - mówi Grzegorz Krasoń. - Pomysł bardzo się spodobał, poza tym od samego początku stawialiśmy na jakoś i to ona przyciągała do nas klientów - dodaje.

Na początku w Piaskach powstał pierwszy obiekt szklarniowy o powierzchni 0,5 hektara. W kolejnych latach gospodarstwo było powiększane. Obecnie funkcjonuje tam centralny punkt zamówień i dystrybucji, z którego obsługiwani są odbiorcy z kraju jak i zza granicy. W 2012 roku Gospodarstwo Ogrodnicze Krasoń przekształciło się w Grupę Producentów Rozsad Krasoń Sp. z o. o. Warto wspomnieć, że firma posiada nowoczesny park maszynowy i kilkanaście samochodów ciężarowych, z których każdy jest w stanie przetransportować 450 tysięcy rozsad. Dzięki ciągłemu unowocześnianiu zakładów i rozbudowywaniu firmy, obecnie produkcja odbywa się na łącznej powierzchni 11ha, z czego 8ha stanowią nowoczesne obiekty szklarniowe. Jak mówi Grzegorz Krasoń, stworzona przez niego marka znana jest nie tylko w kraju, ale również na rynkach europejskich, m.in. na Litwie, Łotwie, Estonii, Białorusi, Słowacji i Czechach. W ubiegłym roku do tych krajów trafiło 12 mln sadzonek.

- Mimo to 90% naszych stałych klientów to przedsiębiorcy z Polski - dodaje Krasoń.

Chcąc sprostać wymaganiom klientów zdecydowano się na budowę 3 ha, nowoczesnego obiektu w Świętej koło Złotowa. Powstał on od zera, konieczne było wybudowanie całego zaplecza - hali spedycyjnej, kotłowni miałowej, zbiornika buforowego i sztucznego zbiornika stanowiącego rezerwuar wody deszczowej.Jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt szklarniowy w Polsce i jeden z kilku w Europie.

- Myślimy o otworzeniu nowych zakładów, może w Lublinie albo Zamościu - mówi Grzegorz Krasoń.

Firma w produkcji wykorzystuje przede wszystkim najnowsze osiągnięcia technologiczne i naukowe oraz wszystkie nowości firm nasiennych polskich i zagranicznych. W ubiegłym roku wyprodukowano około 8 mln rozsad szklarniowych - pomidora, ogórka, papryki oraz ponad 180 mln rozsad warzyw gruntowych - pomidora gruntowego i papryki, kapusty, kalafiora, brokułu, selera, pora, sałaty, itp. W tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Grupa Producentów Rozsad Krasoń jest Mistrzem Krajowym konkursu Agroliga 2001, Laureatem Ogólnopolskiego Rankingu Ludzie AgroSukcesu 2009, zdobywcą Nagrody Gospodarczej Wojewody Łódzkiego w kategorii "Gospodarstwo Rolne", a właściciel gospodarstwa otrzymał z rąk Prezydenta RP Brązowy Krzyż Zasługi. Założyciel firmy, Grzegorz Krasoń został uhonorowany tytułem Wybitny Agroprzedsię-biorca RP 2013. Warto również wspomnieć, że w 2011 roku Regionalna Izba Gospodarcza w Piotrkowie wybrała go Przedsiębiorcą Roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W rolnictwie można odnosić sukcesy. Oto przykład - Dziennik Łódzki