W Skaryszewie można było oglądać najpiękniejsze konie zimnokrwiste

Izabela Kozakiewicz
Konie na wystawie w Skaryszewie prezentowały się bardzo efektownie.
Konie na wystawie w Skaryszewie prezentowały się bardzo efektownie. Tadeusz Klocek
W sobotę hodowcy z regionu radomskiego zjechali do stadniny Hubertus w Skaryszewie. Odbyła się tam Regionalna Wystawa Koni Zimnokrwistych. Można było zobaczyć najpiękniejsze klacze i ogiery z rodzimych stajni.

Regionalna Wystawa Koni w skaryszewskiej stadninie odbyła się już po raz siódmy. O punkty rozdzielane przez komisję i uznanie publiczności walczyło 40 koni z danego województwa radomskiego. W śród nich były klacze i ogiery jedno- i dwuletnie ras polski koń zimnokrwisty i arden polski.

- Zimnokrwiste odnosi się oczywiście do ich temperamentu, nie do temperatury krwi. To konie dość flegmatyczne, łagodne, łatwe w prowadzeniu - żartował dyrektor Regionalnej Wystawy Koni i Radomskiego Oddziału Wojewódzkiego Związku Hodowców Koni w Warszawie Jacek Hebla.

– Kiedyś takie konie były wykorzystywane do pracy w gospodarstwach, jako konie pociągowe. Dziś, kiedy na wsi mamy mechanizację wykorzystywane są ewentualnie do celów rekreacyjnych. Te, które są wystawiane u nas to młodzież hodowlana. Hodowcy prezentują tu konie rodowodowe. Jednym słowem do Skaryszewa zjechały najlepsze konie z regionu radomskiego - dodał Hebla.

Z hodowli, które najczęściej przechodzą w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Tak jest na przykład w rodzinie Jana Grabskiego z Wierzbicy. W Skaryszewie prezentował dwuletnią klacz Siestę, rasy polskiego konia zimnokrwistego. - Kocham konie, nie wyobrażam sobie, żeby się nimi nie zajmował – mówił Jan Grabski.

Dzięki pasjonatom udaje się zachować rasę konia polskiego zimnokrwistego, mimo że nie są one już wykorzystywane do pracy w gospodarstwach. Okazuje się, że pogłowie konie drastycznie spada. Jeszcze 30 lat temu szacowano, że w Polsce jest około 1,5 miliona koni. Teraz około 250 tysięcy, w tym większość stanowią konie zimnokrwiste.

- Powodów jest oczywiście wiele, główny to oczywiście zmiany na polskiej wsi – mówi Jacek Hebda. – Teraz zajmują się tym pasjonaci. To nie jest łatwa praca. Wbrew powiedzeniu o „końskim zdrowiu” te zwierzęta często chorują, właśnie dlatego, że nie pracują. A warto dbać o zachowanie hodowli, bo kiedyś może się okazać, że będziemy je oglądać tylko w skansenach. A to przecież ważny element naszej tradycji. Organizatorem Regionalnej Wystawy Koni w stadninie Hubertus w Skaryszewie był Wojewódzki Związek Hodowców Konie w Warszawie Oddział w Radomiu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli starosta powiatu radomskiego i burmistrz Skaryszewa.

Piękne WAGS podczas world cup 2018 w Rosji [zdjęcia]

Wiemy jakim jesteś typem gościa weselnego! QUIZ

Zakazane pamiątki z wakacji - tego nie przywieziecie do domu!

TOP 18 zasad postępowania w czasie burzy

To jedne z najdłuższych wakacji! Zobacz wakacyjne memy!

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą? Tych błędów się wystrzegaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Skaryszewie można było oglądać najpiękniejsze konie zimnokrwiste - Echo Dnia Radomskie