Prosty sposób na usunięcie etykiet i nieprzyjemnych zapachów ze słoików. Jak później wykorzystać stare słoiki?

Justyna Madan
Justyna Madan
Usuń etykiety, pozbądź się zapachu i szklane słoiki oraz butelki będą gotowe do ponownego użycia. A można je wykorzystać na różne sposoby, nie tylko do przechowywania przetworów.
Usuń etykiety, pozbądź się zapachu i szklane słoiki oraz butelki będą gotowe do ponownego użycia. A można je wykorzystać na różne sposoby, nie tylko do przechowywania przetworów. Unsplash.com
Słoików nigdy za wiele? Można wykorzystać je na wiele sposobów. Zamknąć w nich przetwory, przechowywać przyprawy i zioła, zapakować lunch do pracy, zrobić z nich świeczki i ozdobne lampiony. Ogranicza nas tylko wyobraźnia… i etykiety, które czasem przylegają do szkła tak mocno, że zwykłe moczenie w wodzie z płynem do naczyń nic nie daje. Ten sam problem dotyczy zapachu z poprzedniej zawartości. Dobra informacja - są na to domowe sposoby, dzięki którym etykiety i zapach znikną bezpowrotnie.

Spis treści

Szklane pojemniki, takie, jak słoiki czy butelki, mają niemal nieograniczone funkcje. Nie masz wałka do ciasta? Szklana butelka świetnie się do tego nada. Przy okazji może też zostać świecznikiem, czy piękną ozdobą stołu, jeśli wlejemy do środka wodę i kolorowe kwiaty. Słoik już od dawna nie jest jedynie naczyniem na zamykanie w nim przetworów. Włożymy do niego świeczkę, kolorowe światełka, potraktujemy jako wazon itd.

Zobacz: Pomysły na wykorzystanie starych słoików

Zanim jednak zaczniemy upcykling zalegających w szafie szklanych słoików i butelek, przydałoby się zdjąć z nich etykiety, ponieważ nie są zbyt ozdobne, zwłaszcza że po zmywaniu naczyń, etykiety i tak zaczną odchodzić. Zapach marynaty czy sosu też nie jest tym, czego pragniemy, jeśli zamierzamy włożyć do środka coś zupełnie innego. Nie stanowi to jednak problemu, bo wszystko można wyczyścić za pomocą domowych sposobów. Oto kilka z nich.

Jak usunąć etykiety ze słoików i butelek?

Podstawa na początek, czyli moczenie i szorowanie
Zanim przejdziemy do innych sposobów, warto dać szansę temu najbardziej powszechnemu, czyli wodzie z płynem do naczyń. Wystarczy do wody z płynem włożyć nasze naczynia i pozostawić je na całą noc. Jeśli po tym czasie etykieta nie odklei się sama, powinna przynajmniej dużo łatwiej odchodzić podczas szorowania gąbką lub druciakiem kuchennym.

Masz w domu masło orzechowe?
Najpierw moczymy słoik w roztworze z gorącej wody i sody oczyszczonej. Na tym czyszczenie się jednak nie kończy. Cała lub część etykiety powinna się odkleić, ale co ze śladami, które wciąż pozostają na naczyniu? Odpowiedzią jest… masło orzechowe. Nakładamy cienką warstwę masła orzechowego na resztki etykiety, które wciąż są na szkle i zostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie zeskrobujemy masło, a wraz z nim pozostałości etykiety.

Soda oczyszczona i olej
Kolejnym pomysłem jest wykorzystanie sody i oleju. Najpierw moczymy naczynia w wodzie z mydłem, a na to, co zostało na szkle, nakładamy pastę z sody oczyszczonej i oleju, np. roślinnego, w proporcji 1:1. Pozostawiamy pastę na pół godziny i ścieramy okrężnymi ruchami. Etykieta pozostanie jedynie wspomnieniem.

Jak usunąć zapachy ze słoików i butelek?

Soda gotowa do pomocy
Sodę oczyszczoną zawsze warto mieć w domu, ponieważ przydaje się w bardzo wielu przypadkach, zwłaszcza podczas sprzątania. Mieszamy gorącą wodę z sodą oczyszczoną i taki roztwór przelewamy do słoika. Zamykamy i pozostawiamy na kilka dni. Po tym czasie myjemy słoik. Po zapachu nie będzie śladu.

Pijesz kawę? Zostaw fusy
Podobnie działają fusy, zostawione na jakiś czas w słoiku. Jeśli pijesz kawę, np. w kawiarce, zawsze odkładaj fusy, bo są idealne nie tylko do pielęgnacji ciała, czy nawożenia roślin, ale również do eliminowania zapachów. Mieszamy biały ocet z fusami kawy i wlewamy do słoika. Po kilku dniach myjemy i pozbywamy się zapachu.

Jak usunąć lepką zawartość?

Masło orzechowe, kremy czekoladowe i wszelkie lepkie substancje bywają ciężkie do usunięcia. Są na to domowe sposoby, dzięki którym usuwanie lepkich substancji już nigdy nie będzie stanowiło problemu. Jak to zrobić?

Woda i mydło
Słoik napełniamy wodą do połowy, zamykamy i energicznie potrząsamy. Dodajemy jeszcze trochę wody, odrobinę płynu do mycia naczyń i zostawiamy na noc do namoczenia. Rano ponownie potrząsamy, większość lepkiej substancji powinna odpaść, a słoik zdecydowanie łatwiej będzie umyć.

Skorupki jajek
W tym przypadku wlewamy do słoika wodę z płynem do mycia naczyń oraz rozbite skorupki jajek. Zamykamy i potrząsamy. Mikstury nawet nie trzeba zostawiać na noc do namoczenia, ponieważ główną rolę wielkiego sprzątacza odgrywają tutaj skorupki.

Jak wykorzystać stare słoiki?

Co zrobić z nadmiarem słoików, które zalegają w szafkach lub w piwnicy? Nie pozwólmy, aby stały bezużyteczne na półce i zbierały kurz, skoro można wykorzystać je na wiele różnych sposobów. Oto kilka z nich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera