Kilka słonecznych i ciepłych dni sprawiło, że kleszcze uaktywniły się już w marcu i ponownie stały zagrożeniem dla naszego zdrowia. W kwietniu i kolejnych miesiącach będą stanowiły coraz większe zagrożenie. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w jednym z opracowań wskazuje, że kleszcza można „złapać” nawet w lutym. Wystarczy ciepła zima z temperaturą 7-12 stopni Celsjusza, by przerwać ich hibernację. A mamy już połowę marca.
Również Lasy Państwowe wskazują na wydłużony okres żerowania kleszczy, gdy pogoda im sprzyja. Wysoka temperatura jak na luty, marzec czy potem listopad może sprawić, że wzmożona aktywność kleszczy, nie będzie ograniczała się do okresów wiosenno-letniego (maj-czerwiec) oraz jesiennego (wrzesień-październik).
Gdzie można spotkać kleszcze?
Te małe pajęczaki zwykle siadają na szczytach traw lub liści, na niezbyt dużych wysokościach i czekają na "ofiarę" - zwierzę lub człowieka. "Napinają przednie odnóża, które jak haczyki zaczepią się o przechodzącą ofiarę", opisuje KRUS w swojej broszurze. Kleszcze produkują znieczulającą wydzielinę, dlatego nie czujemy ich ugryzienia.
Kleszcze spotkamy np.:
- w lesie
- na łąkach,
- nad rzekami i jeziorami,
- w zaroślach,
- na trawnikach w miastach i we wsiach.
Sanepid przypomina, że borelioza od 1996 roku podlega w Polsce obowiązkowi zgłaszania i rejestracji. Sięgnijmy po dane. Liczba zachorowań na boreliozę z Lyme wyniosła w 2021 roku 12 427 przypadków (zapadalność 32,40 na 100 tys. ludności), w 2020 było 12 934 przypadków, wynika z danych, które zebrał Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH (Główny Inspektorat Sanitarny).
Jak chronić się przed kleszczami i zapobiegać ukąszeniu?
Jest kilka prostych sposobów, by zminimalizować ryzyko zaatakowania przez kleszcza. Przedstawiamy je w krótkiej galerii:
Borelioza jako choroba zawodowa rolników
Według najnowszych danych o odszkodowaniach wynikających z chorób zawodowych rolników w 2020 roku, jednorazowe odszkodowania z powodu boreliozy KRUS wypłacił 185 razy. Rok wcześniej 282. Spory spadek może wynikać... z pandemii, ponieważ w tym okresie rolnicy rzadziej zgłaszali się do lekarza lub później dostarczali dokumentację. Kleszczowe zapalenie opon mózgowych było powodem wypłaty odszkodowania 5 razy w 2020 roku, 12 razy w 2019 r.
KRUS: Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
Ponownie sięgamy po dane KRUS. W 2019 roku największą zapadalność na boreliozę odnotowano w województwach:
- podlaskim,
- warmińsko-mazurskim,
- śląskim,
- mazowieckim,
- lubelskim,
- opolskim.
Lasy Państwowe radzą, jak postępować, gdy na naszym ciele znajdziemy kleszcza:
Jeśli kleszcz jest przyczepiony do skóry, nie należy smarować go tłuszczem ani środkami zawierającymi alkohol. Kleszcza nie należy również wykręcać, trzeba usunąć go prostym ruchem, wyciągając ku górze za pomocą pęsety lub specjalnych przyrządów dostępnych w aptekach. Wyciągniętego ze skóry kleszcza można oddać do laboratorium, wtedy będzie stuprocentowa pewność, czy nie był on nosicielem groźnych dla ludzi i zwierząt chorób.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?