W tym roku zarobki przy zbiorach owoców są mniejsze. Jednak sezonowych pracowników nie brakuje

Norbert Ziętal
W tym roku jest mniej owoców niż w poprzednich latach. Na wielu plantacjach sezonowi pracownicy otrzymują wynagrodzenie za czas pracy, a nie ilość zerwanych owoców.
W tym roku jest mniej owoców niż w poprzednich latach. Na wielu plantacjach sezonowi pracownicy otrzymują wynagrodzenie za czas pracy, a nie ilość zerwanych owoców. Jacek Babicz/Polska Press
Średnio około 14 do 16 złotych za godzinę można będzie zarobić przy zbiorach jabłek. Podobnie jest z późnymi malinami, gdyż w tym roku z powodu mniejszych plonów plantatorzy płacą za czas pracy, a nie ilość zerwanych owoców. Z tego powodu zarobki są mniejsze.

Tegoroczna pogoda nie rozpieszczała sadowników i plantatorów. Chłodna wiosna, potem suche lato. Efekt? Plony wielu owoców i warzyw są o wiele niższe niż w ubiegłych latach.

- Zbiór malin opóźnionych jest o kilka tygodni. Właściwie to zaczął się dopiero kilka dni temu. Cena w skupie jest bardzo ładna. Jeszcze niedawno płacili 16 złotych za kilogram, a dzisiaj już o 50 groszy więcej. Malina ekologiczna jeszcze drożej - twierdzi plantator z gminy Orły koło Przemyśla.

Jednak jak twierdzi, tak wysoka cena nie bierze się znikąd. To efekt o wiele niższych plonów.

- W tym roku malin w naszym regionie jest o dwie trzecie mniej niż w poprzednich latach. Jeżeli taka cena się utrzyma, to przy odpowiednich plonach wyszlibyśmy na swoje. Jednak pogoda jest fatalna, brakuje słońca, owoce wolniej dojrzewają, Nie zapowiada się, że będzie lepiej - twierdzi plantator.

Wyjaśnia, że pomimo, że zbiory tych owoców były opóźnione i już po wakacjach, to nie ma problemu ze zgromadzeniem ludzi do pracy.

- Mniej owoców to i mniej potrzebnych ludzi. Ja i wielu innych kolegów, w tym roku ludziom nie płacimy w tym od zerwanych kilogramów, ale za godziny. Ok. 15 złotych za jedną - twierdzi rolnik. Narzeka jednak, bo wszelkie inne koszty, choćby paliwa, wzrosły. Tyle samo kosztuje zawiezienie 200 co i 50 kg malin.

Zwykle ludzie przychodzą ok. 7 rano i pracują do wieczora. Mają swoje jedzenie i z dwie przerwy. Najlepsi mogą wyciągnąć 100 do 150 złotych dziennie.

- Praca na akord była lepsza. W tamtym roku bez problemu wyrabiałem 250 złotych za dzień, a bywało, że i więcej. Teraz jest gorzej, bo nie w każdy dzień jest robota.

W powiecie przemyskim coraz rzadziej na plantacjach można spotkać pracowników sezonowych z Ukrainy. Nie opłaca im się taka praca, zwłaszcza teraz, gdy z powodów obostrzeń sanitarnych są kierowani na kwarantannę. Nieco inaczej jest w sadach.

- U nas nigdy nie było stawek od kilogramów zerwanych jabłek. Malinę szybko się zrywa, nie trzeba dbać o jakość, bo i tak idzie na soki i przetwory. Jabłko musi być delikatnie zerwane, ułożone w skrzynce i transportowane. Musi dotrwać do zimy, a bywa, że i do późnej wiosny. Jeszcze gorzej jest z gruszką. Od wielu lat płacę za godziny - twierdzi sadownik z powiatu przemyskiego.

Ile można zarobić? 150 do 200 złotych za dniówkę, która zwykle trwa od godz. 7 do 17 lub 18. Oczywiście z przerwami.

- W sadzie nie tylko zrywamy owoce, ale pakujemy je do skrzynek, układamy do transportu, a potem w chłodniach - mówi plantator.

Zatrudnia na stałe sporo osób, ale w czasie zbiorów rozgląda się za dodatkowymi.

- W poprzednim latach pracowało u nas sporo Ukraińców. W tym i poprzednim roku, z powodu koronawirusa, głównie miejscowi. Malina musi być zerwana szybko, jak tylko dojrzenie. Prace przy jabłkach można zaplanować - twierdzi sadownik.

W powiecie przemyskim, jak również całym południowym regionie nie ma zbyt wielu dużych sadów jabłkowych czy gruszkowych. To domena raczej północnych krańców regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro