Nadchodzą zapowiadane upały? Taka pogoda czeka nas w czasie żniw. IMGW podała długoterminową prognozę pogody. Będzie gorąco?

Justyna Madan
Justyna Madan
IMGW podało eksperymentalną, długoterminową prognozę na lato. Dane mogą się jeszcze zmienić, ale wszystko wskazuje, że latem doświadczymy upałów, ale też burz oraz chłodnych, pochmurnych dni.
IMGW podało eksperymentalną, długoterminową prognozę na lato. Dane mogą się jeszcze zmienić, ale wszystko wskazuje, że latem doświadczymy upałów, ale też burz oraz chłodnych, pochmurnych dni. pixabay.com
Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście wakacyjnych urlopów, to eksperymentalna prognoza pogody na całe lato 2023, którą właśnie podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, może pomóc w podjęciu decyzji. Wszystko wskazuje na to, że nie czekają nas ekstremalne zjawiska. Chociaż temperatury w czerwcu i sierpniu mają być powyżej normy, te w lipcu i wrześniu powinny być optymalne. Co to oznacza dla rolników i żniw, które już niedługo będą przeprowadzać? Zobacz, jaka aura czeka nas w najbliższych miesiącach.

Spis treści

Na wakacyjny urlop często czekamy z wytęsknieniem. Jeśli nie wybieramy się za granicę w pogoni za słońcem, chcielibyśmy, aby nasza podróż po kraju była ciepła i słoneczna. Z długoterminowej prognozy pogody na lato, którą opublikował IMGW, wynika, że na słońce i wysokie temperatury możemy liczyć w czerwcu lub sierpniu.

- Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego. Pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres w przyszłość – wyjaśnia IMGW.

Pogoda na czerwiec 2023. Będzie gorąco?

W czerwcu w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, podaje IMGW.

Pogoda czerwiec 2023
IMGW

- Prognoza średniej temperatury „poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy – podkreśla Instytut.

Lipiec 2023 bez szaleństw, ekstremalnych upałów nie będzie

Wszystko wskazuje na to, że w lipcu zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych, powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Pogoda lipiec 2023
IMGW

Oznacza to tyle, że lipiec może być dobrym miesiącem na urlop. Możemy spodziewać się zarówno gorących, słonecznych dni, ale i takich, które będą chłodniejsze i bardziej pochmurne, a więc przyniosą odrobinę ulgi i odpoczynku. W lipcu czeka nas więc typowe polskie lato.

Prognoza pogody na sierpień. Popada i pogrzmi?

Z prognoz IMGW wynika, że nie tylko średnia miesięczna temperatura będzie prawdopodobnie wyższa, niż wskazuje na to norma wieloletnia z lat 1991-2020, ale również miesięczna suma opadów na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy, jedynie na wschodzie kraju opady powinny utrzymać się w normie.

Pogoda Sierpień 2023
IMGW

Będzie ciepło, nawet bardzo, bo termometry wskażą dosyć często temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza, ale przy okazji mocno popada. Możemy spodziewać się w tym czasie ulewnych deszczów i burz.

Wrzesień ciepły, ale bez przesady

IMGW wskazuje, że wrzesień nie będzie odbiegał od normy wieloletniej. Oznacza to, że początek roku szkolnego będzie dosyć ciepły, ale nie upalny. To samo dotyczy opadów deszczu. Jeśli nie lubimy upałów, ale nie chcemy się jeszcze ubierać „na cebulkę”, to wrzesień - jako czas urlopu - może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Pogoda wrzesień 2023
IMGW

Żniwa 2023 będą udane? Lada moment rolnicy rozpoczną zbiory

Ze względu na coraz lepsze warunki pogodowe już wiosną, wszystko wskazuje na to, że tegoroczne żniwa mogą być bardzo udane.

- Warunki pogodowe tej wiosny są bardzo dobre, co dalej - trudno jest powiedzieć. Zwykle maj i czerwiec są miesiącami, w których najczęściej susza występuje. Póki co sytuacja jest na tyle dobra, że niedoborów wody w zasadzie nie ma - ocenia szef Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki w IUNG Andrzej Doroszewski.

Wszystko wskazuje, że plony zbóż i rzepaku będą w tym roku wyższe. Najlepiej przedstawia się sytuacja żyta, którego ma być więcej nawet o 6 proc. względem plonów uzyskiwanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych. Dobrze będą się też miały pszenica ozima i pszenżyto ozime. Rzepak natomiast ma plonować lepiej o 3 proc.

Co właściwie oznacza, że pogoda lub opady deszczu będą w normie, powyżej lub poniżej? - W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy” – wyjaśnia Instytut.

Źródło: IMGW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera