Wakacje 2022 na wsi. Natura zrobi swoje!
Kiedyś wieś kojarzyła się z wakacjami u dziadków, dojeniem krów i zbieraniem letnich owoców. Dziś coraz więcej miejsc stawia na nowoczesność. Agroturystyka rozwija się, powstają modne pensjonaty, roi się od atrakcji dedykowanych konkretnym grupom wiekowym. Najprościej mianem agroturystyki można określić formę wypoczynku na wsi, gdzie oprócz styczności z naturą, ma się styczność z codziennością gospodarzy.
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku odnotowano wzrost liczby udzielonych noclegów w agroturystykach posiadających mniej niż 10 miejsc noclegowych o 15,7 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Najwięcej wczasowiczów zakwaterowały gospodarstwa w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, dolnośląskim i małopolskim.
Wizyta na wsi pozwala oderwać się od miejskiego pędu, codziennych zajęć i stresu. Dla najmłodszych to szansa na odstawienie tableta lub smartfona, zabawę na świeżym powietrzu i bezpośredni kontakt z naturą. Dla starszych możliwość oderwania się od pracy, zmartwień i bolączek codzienności. Znaczna część turystów wybiera miejsca, gdzie styl vintage zderza się z modernistycznym lookiem.
Na wsi można odpocząć. Zachęca do tego resort rolnictwa
Od kilku lat Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi kampanię "Odpoczywaj na wsi", której celem jest kreowanie wizerunku obszarów wiejskich jako turystycznego rynku oferującego zróżnicowane i całoroczne atrakcje. Na specjalnie przygotowanej mapie można znaleźć noclegi i rozrywki w danym regionie. Większość stawia na walory edukacyjne, sportowe, kulinarne i kulturalne. Choć nie ma bezpośrednich dopłat do agroturystyki, ta działalność jest spójna ze wdrażaniem innych rozwiązań, na które rolnicy często dostają wsparcie.