Walka z afrykańskim pomorem świń. Chcą chronić stada, boją się problemów

Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy starają się spełnić wszystkie wymogi dotyczące bioasekuracji
Rolnicy starają się spełnić wszystkie wymogi dotyczące bioasekuracji Lucyna Talaśka-Klich
Rolnicy obawiają się, że niebawem afrykański pomór świń (ASF) dotrze do woj. kujawsko-pomorskiego. Starają się zadbać o bioasekurację, boją się strat.

- Nie jesteśmy bezmyślni, chcemy chronić swoje gospodarstwa przed ASF-em - mówi gospodarz z pow. żnińskiego. - W internecie pojawiły się informacje o rolniku z Podlasia, który nie dostał pełnego odszkodowania za brak maty. Boimy się problemów, bo wirus jest coraz bliżej.

Bez powodów nie ma odmowy

Jerzy Dymek, Kuj.-Pom. Wojewódzki Lekarz Weterynarii wyjaśnia, że „odległość najbliższego ogniska, które wystąpiło na terenie woj. mazowieckiego od granicy woj. kujawsko-pomorskiego wynosi 80-85 km, natomiast od strony północno – wschodniej odległość najbliższego ogniska, które wystąpiło na terenie woj. warmińsko-mazurskiego od granicy woj. kujawsko-pomorskiego wynosi ok. 80 km”.

Dodaje, że „przesłanki dotyczące odmowy odszkodowania za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów IW przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania zawarto w art. 49 ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt”.

Są tam zapisy wyjaśniające, iż odszkodowanie nie przysługuje, jeśli rolnik np. wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę, o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę, albo nieoznakowane lub bez paszportu zwierzęcia, (jeżeli są takowe wymagane).

„7. Odszkodowania, o których mowa w ust. 1 i 5, nie przysługują:
1) jeżeli posiadacz zwierzęcia nie zastosował się do obowiązków określonych w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt lub obowiązków określonych w art. 42 ust. 1 pkt 1 lub w art. 43 ust. 1, lub obowiązków nałożonych na podstawie art. 44 ust. 1, art. 45 ust. 1, art. 46 ust. 3 oraz art. 47 ust. 1;
2) jeżeli posiadacz wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę:
a) o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę,
b) nieoznakowane lub bez paszportu zwierzęcia, jeżeli są one wymagane przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,
c) z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie;
3) za zwierzęta, o których mowa w ust. 1, oraz produkty pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze i sprzęt, o których mowa w ust. 5:
a) stanowiące własność podmiotów prowadzących działalność w zakresie:
– określonym w art. 1 pkt 1 lit. a-c lub art. 4 ust. 3,
– obrotu produktami pochodzenia zwierzęcego, jajami wylęgowymi lub paszami,
– uboju zwierząt lub produkcji mięsa w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego,
b) przywiezione lub umieszczone na rynku z naruszeniem przepisów obowiązujących w tym zakresie.”

- Decyzja o przyznaniu lub odmowie odszkodowania będzie wydawana przez powiatowego lekarza weterynarii po przeprowadzeniu całego postępowania administracyjnego związanego z likwidacją ogniska choroby zakaźnej - wyjaśnia Jerzy Dymek. - Jeśli pojawią się naruszenia ze strony hodowcy uwzględnione w cytowanym wyżej artykule, odszkodowanie nie zostanie przyznane.

Niektórzy złożyli wnioski

Do 14 bm. trwał nabór dot. pomocy (de minimis) na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych przez rolników na bioasekurację. W Kuj. -Pomorskiem złożono 897 wniosków (dane z 17 bm.), najwięcej w pow.: żnińskim (102), brodnickim (99) i włocławskim (76).

5 października, podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” w Bydgoszczy jeden z paneli dot. będzie bioasekuracji i walki z ASF-em. Udział w nim weźmie m.in. Krzysztof Jażdżewski, z-ca Głównego Lekarza Weterynarii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Walka z afrykańskim pomorem świń. Chcą chronić stada, boją się problemów - Gazeta Pomorska