Walka ze szrotówkiem. Niepozorny motyl atakuje kasztanowce [ZDJĘCIA]

Redakcja
Tczewscy urzędnicy idą na wojnę ze szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Owad wziął sobie na cel kasztanowce. Czy przeszkodzą mu specjalne opaski z pułapkami feromonowymi? Na około 100 drzewach w całym mieście (m. in. na os. Garnuszewskiego, na skwerze przy ul. ks. Ściegiennego, na terenie za Centrum Kultury i Sztuki oraz w Parku Kopernika) pojawiły się charakterystyczne żółte opaski. Nie chodzi o ich wycinkę, a o walkę ze szkodnikiem atakującym przede wszystkim kasztanowce, czyli szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem.

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

Nieinwazyjna metoda mechaniczna polega na rozklejeniu opasek z nietoksycznym klejem i wywieszenie pułapek feromonowych, które mają na celu zwabienie owadów i zatrzymanie na opasce, co ma utrudnić ich rozmnażanie. Opaski będą umieszczone na drzewach do końca maja.

Szrotówek kasztanowcowiaczek to motyl z rodziny kibitnikowatych, którego larwy wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej kasztanowców. Zaatakowane drzewo można rozpoznać po brązowych plamach na liściach. Szrotówek atakuje kasztanowce w całym kraju od ponad dwudziestu lat. Kilkucentymetrowy motyl do Polski przywędrował z południa Europy. Dla kasztanowców groźne są gąsienice szrotówka, żerujące na liściach. Poczwarki zimują wewnątrz opadłych liści. Są bardzo odporne na mróz, wytrzymując temperatury do minus 23 stopni Celsjusza.

 

 

 

PZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Walka ze szrotówkiem. Niepozorny motyl atakuje kasztanowce [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki