Walne w izbie rolniczej. Zobacz o czym dyskutowali delegaci

Redakcja
Delegaci Podlaskiej Izby Rolniczej podczas walnego Zgromadzenia
Delegaci Podlaskiej Izby Rolniczej podczas walnego Zgromadzenia Podlaska Izba Rolnicza
Zmiany w PROW 2014-2020, unijna pomoc dla producentów mleka, szacowanie strat związanych z suszą i niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, państwowe grunty rolne - to główne tematy poruszane podczas Walnego Zgromadzenia Podlaskiej Izby Rolniczej.

W  Walnym Zgromadzeniu Podlaskiej Izby Rolniczej wzięli udział także: Alicja Teresa Anuszkiewicz, zastępca dyrektora wydziału Rolnictwa i Środowiska Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego; Grzegorz Klimach zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Suwałkach, Regina Stalewska, główny specjalista Agencji Nieruchomości Rolnych  Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Bielsku Podlaskim i Mariusz Taraszkiewicz z Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Suwałkach. 

Alicja  Anuszkiewicz przedstawiła delegatom pakiet zmian PROW na lata 20014-2020, dotyczących m.in.:

  • Zwiększenia maksymalnej wysokości pomocy w ramach typu operacji Przetwórstwo i marketing produktów rolnych z 3 000 000 zł do 10 000 000 zł dla jednego beneficjenta,
  •  Wydłużenie okresu pomocy z 3 do 5 lat operacji – Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości,
  •  Utworzenie nowego, odrębnego obszaru wsparcia w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niektórych zjawisk klimatycznych i katastrof", dającego możliwość wsparcia producentów trzody chlewnej. Zakłada się, że wsparciem objęci zostaną rolnicy (producenci trzody chlewnej), znajdujących się w strefach objętych restrykcjami weterynaryjnymi, w związku z wystąpieniem ASF, w realizacji operacji inwestycyjnych polegających na budowie infrastruktury potrzebnej do stworzenia odpowiednich warunków bioasekuracji, w szczególności ogrodzeń i niecek do dezynfekcji.

Poinformowała również, iż minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE zaapelował o niezwłoczne podjęcie dalszych działań stabilizacyjnych, finansowanych z budżetu UE, w tym wprowadzenie kolejnego ukierunkowanego wsparcia bezpośredniego dla producentów mleka oraz podniesienie cen interwencyjnych. Phil Hogan podczas tego posiedzenia zapowiedział przedstawienie w lipcu br. pakietu działań na rynkach rolnych, w tym propozycji finansowania działań w celu stabilizacji rynku mleka. W zakresie owoców i warzyw poinformował o przygotowywanych propozycjach podniesienia stawek za wycofanie z rynku. W celu poprawienia płynności finansowej gospodarstw rolnych, Komisja Europejska gotowa jest podjąć działania umożliwiające realizację wypłacania podwyższonego poziomu zaliczek na poczet płatności bezpośrednich.

Przedstawicielka Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego  poinformowała również, iż w nowym PROW 2014-2020 nie przewidziano możliwości realizacji inwestycji melioracyjnych, dlatego w 2016r. inwestycje te będą finansowane wyłącznie ze środków budżetu państwa, bez udziału wsparcia unijnego.

Podczas Walnego Zgromadzenia  PIR mowa była również o stratach spowodowanych suszą i nawalnymi deszczami. Straty suszowe szacuje 1 komisja (gmina Grajewo) dotyczy szacowania szkód tylko w zbożach jarych. Natomiast straty związane z gradobiciem, huraganem, deszczami  nawalnymi  szacują 23 komisje.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowano nowy wzór protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym, który powinien być wykorzystywany przez komisje szacujące straty. W nowym wzorze protokołu uproszczono metodę określania średniorocznej produkcji z 3 poprzednich lat, a także strat spowodowanych przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.

Podczas Walnego Zgromadzenia PIR głos zabrał również Grzegorz Klimach, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Suwałkach. Mówił o zmianie ustawy o zasadach gospodarowania nieruchomościami rolnymi skarbu państwa i zmianie ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego.
Zmiany tych ustaw powstały w celu zapanowania nad obrotem ziemią, zlikwidowania tzw. słupów, spółek, które w niejasny sposób wyprowadzają grunty rolne z władania rolników czy Agencji Nieruchomości Rolnych. Te ustawy doprowadzą do tego, że grunty rolne będą w obrocie tylko między rolnikami i tylko oni będą mogli je nabywać. W tym momencie rolnicy stali się jedynymi beneficjentami. Inne osoby są wyłączone z obrotu ziemią. Pozostałe osoby, tzw. „nierolnicy" mogą nabyć działki jedynie do powierzchni 0,3 ha. Działki o większej powierzchni są poza zasięgiem tych osób chyba, że są to działki nierolne a komercyjne i działki, którymi zawiadują strefy ekonomiczne czy inne podmioty.

Dyrektor przekazał również delegatom informacje dotyczące wolnych działek w woj. podlaskim. Aktualnie w zasobie znajduje się 64 tys. ha, z czego:

  •  47 tys. ha jest w dzierżawie
  •  6 tys. ha jest w wieczystym użytkowaniu,
  •  1 tys. ha w zarządzie,
  •  334 ha w dożywotnim użytkowaniu,
  •  93 ha w bezumownym użytkowaniu.

Grunty o pow. ok. 8 147 ha pozostają jako wolne i są systematycznie w miarę możliwości przygotowywane i przeznaczone do dzierżawy i sprzedaży. W woj. podlaskim znajduje się 12 309 wolnych działek o łącznej powierzchni 6 762 ha.

Źródło: Podlaska Izba Rolnicza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Walne w izbie rolniczej. Zobacz o czym dyskutowali delegaci - Gazeta Współczesna