Zmiany dla rolników w 2023 roku wchodzą w życie. Obejmą dopłaty, emerytury, wrócił VAT. Poznaj nowości w branży agro

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przed rolnikami i doradcami szereg spotkań szkoleniowych dotyczących zmian w płatnościach.
Przed rolnikami i doradcami szereg spotkań szkoleniowych dotyczących zmian w płatnościach. pixabay.com/AGW
Przed nami ważne zmiany w rolnictwie w 2023 roku. Realizacji doczeka się nowa Wspólna Polityka Rolna, a tym samym zmiany w dopłatach bezpośrednich. Pojawią się zapowiadane ekoschematy. Od 1 stycznia 2023 przestał obowiązywać zerowy podatek VAT na produkty, które w ostatnich miesiącach można było kupić bez tej daniny. Inaczej w 2023 roku będzie waloryzowana emerytura wypłacana z KRUS. Łatwiej będzie wyciąć drzewo ze swojej działki.

Spis treści

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2023. Wnioski o ekoschematy

Już kilka tygodni temu minister rolnictwa wskazywał, że zimą trzeba przygotować się na zmiany. Kolejny nabór wniosków o płatności bezpośrednie będzie odbywał się już zgodnie z nowymi wytycznymi. Wiele form wsparcia będzie kontynuowanych, jednak nie zabraknie nowości z ekoschematami na czele. Poszczególne z nich opisujemy poniżej:

Henryk Kowalczyk: - Przed nami ważne zadanie. Przez okres zimowy musimy przygotować rolników do skorzystania z ekoschematów. To jest bardzo istotne. Jedne są łatwiejsze, drugie bardziej ambitne, ale musimy być przygotowani na wszystkie.

Ekoschematy, czyli dopłaty dla rolników od 2023 roku. Kowalczyk: „Zimą trzeba przygotować się do zmian”. Jak będzie można skorzystać?

W połowie listopada zakończono akcje szkolenia doradców, którzy teraz będą rozpoczynać szkolenia rolników, w związku z Plan Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej. - Do 15 marca wszyscy rolnicy będą przygotowani do sięgania po środki finansowe.

Tak o nadchodzących zmianach mówi Joanna Gierulska, wiceprezes ARiMR:

od 16 lat

Wyższy podatek rolny w 2023 roku

W 2023 roku posiadaczom gruntów przyjdzie zapłacić wyższy podatek rolny. Podstawa jego wyliczania urosła, ponieważ podrożało żyto. Warto przypomnieć, że GUS publikuje cenę skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających i ta stawka jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na kolejny rok podatkowy. Rada gminy może tę podstawę obniżyć, ale tym samym uszczuplić swój budżet.

Średnia cena skupu żyta bardzo urosła, więc podatek rolny 2023 też. Pierwsze gminy obniżyły stawki, czasem symbolicznie.

Wraca podatek VAT na nawozy i nie tylko na nie

Koniec z zerowym VAT-em na nawozy, paliwa czy środki ochrony roślin. Obniżona do zera stawka pozostanie tylko w przypadku żywności. Taką zmianę rząd tłumaczy naciskami z Komisji Europejskiej.

O tym, że Polska będzie musiała przywrócić wyższe stawki VAT na energię elektryczną, paliwa i nawozy, mówił 20 listopada na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych potwierdził, że ze względu na decyzję KE, która zakwestionowała niektóre działania w ramach traczy antyinflacyjnej, wróci VAT m.in. w wymienionych obszarach. Zerowy VAT obejmie jedynie żywność.

Emerytury z KRUS będą waloryzowane jak te z ZUS

- Pracujemy nad zmianą systemu waloryzacji emerytur rolniczych, aby wyrównać sposób waloryzacji emerytur rolniczych do innych. Od 1 marca 2023 roku rolnicy otrzymają poprawną waloryzację, niejako podwójne - mówił 18 listopada Henryk Kowalczyk.

Warto przypomnieć, że od połowy czerwca 2022 r. rolnicy mogą przechodzić na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. Minister podkreśla, że jest to wyrównanie warunków przechodzenia na emeryturę rolniczą.

Do sanatorium KRUS będą mogli jechać emeryci i opiekunowie niepełnosprawnych

To kolejna ze zmian dotycząca ubezpieczenia rolników, bo objęte nim kolejne dwie grupy będa uprawnione do wyjazdu do centrum rehabilitacyjnego na turnus leczniczy lub regeneracyjny. ta zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2023. Więcej piszemy o tym tu: Skierowanie do sanatorium KRUS w 2023 roku także dla emeryta i opiekuna. Zmiana w rehabilitacji

Zmiany w wycince drzew na własnej działce w 2023 roku

Warto wspomnieć, że łatwiej będzie zgłosić drzewo do wycinki - przez internet, a być może (te zmiany jeszcze są procedowane) bez zgłoszeń zetniemy grubsze drzewa niż dotychczas. Więcej piszemy o tym tu: Wycinka drzew 2023. Łatwiej będzie ściąć drzewo na swojej działce. W planie podniesienie limitu obwodu drzew do wycinki bez zezwolenia

Poznaj inne zapowiadane zmiany:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo