Wczesna wiosna to dobra pora na wapnowanie (WIDEO)

lima
Wapno węglanowe można stosować pod uprawy zbożowe, sadownicze w okresie wczesnej wiosny szczególnie w uprawie roślin wrażliwych na kwaśny odczyn.
Wapno węglanowe można stosować pod uprawy zbożowe, sadownicze w okresie wczesnej wiosny szczególnie w uprawie roślin wrażliwych na kwaśny odczyn. kwmorawica.pl
Zmiany w wyglądzie upraw i chwasty, kwaśny odczyn pH to objawy braku wapnia w glebie. Niedobór tego składnika przynosi fatalne skutki, między innymi spadek plonów. Przypominamy, jakie cechy uprawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do zastosowania wapna.

 

 

 - Pierwszym sygnałem braku wapnia w glebie, widocznym „gołym okiem” jest pojawienie się chorób wywołanych na młodych roślinach, zauważymy na nich nienaturalne żółknięcie końcówek blaszki liściowej, słabe ukorzenienie - przypomina Wojciech Sobczyk, doradca z Kopalni Wapienia Morawica. - Jeśli na polu występują takie chwasty jak szczaw, rumian pospolity czy skrzyp polny, to na pewno mamy do czynienia z bardzo niskim odczynem gleby (pH) – podkreśla specjalista.

 

Zanim jednak przystąpimy do działania, warto wykonać analizę glebową na sprawdzenie odczynu (pH) oraz zasobności w składniki pokarmowe gleby.  

 

  Cena za wykonanie analizy jednej próbki gleby na zawartość fosforu potasu ,magnezu oraz ph wynosi 13złotych 12groszy, koszt wykonania oznaczenia N-mineralnego 0-60 cm to 28 złotych 12 groszy. Próbki gleby do oznaczeń pobieramy według zasad określonych w instrukcjach, które są dostępne na stronie internetowej Okręgowej Stacji Chemiczno - Rolnicza (OSChR) w Kielcach.

 

- Po wykonaniu tych badań, rolnik otrzymuje zalecenia jakiego wapna użyć i w jakich dawkach. Podawane w zaleceniach dawki w czystym składniku (CaO) należy przeliczyć na masę nawozu. Jeżeli używamy nawozu wapniowego węglanowego zawierającego na przykład CaO 54 procent i chcąc zastosować 2 tony wapnia na hektar, należy przeliczyć dawkę następująco 2 tony : 0,54 = 3,7 tony na hektar masy wapna „Morawica” – wyjaśnia Wojciech Sobczyk. - Tak więc wystarczy wybrać wapno odpowiedni jakości i go zastosować.

 

Oczywiście, najlepszy okres do wapnowania gleb to czas od zbioru roślin (czas pożniwny) do wykonania orki zimowej. Wapno rozsiane po ściernisku najlepiej wymieszać z glebą do głębokości 10-15 centymetrów. – Jednak wapna węglanowe można również stosować pogłównie pod uprawy zbożowe, sadownicze w okresie wczesnej wiosny szczególnie w uprawie roślin wrażliwych na kwaśny odczyn.  - Pamiętajmy, że na wapno nigdy nie jest za późno, a im wcześniej to zrobimy tym wcześniej będziemy zbierać wysokie plony - zaznacza specjalisty Kopalni Wapienia Morawica.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wczesna wiosna to dobra pora na wapnowanie (WIDEO) - Echo Dnia Świętokrzyskie