Weterynarze za mało zarabiają i odchodzą z inspekcji? Piszą do ministra

Redakcja
pixabay.com
Publikujemy list otwarty, jaki do Krzysztofa Jurgiela, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowało Porozumienie Wielkopolskie, w którego skład wchodzi m.in. Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.

 

"Szanowny Panie Ministrze,

Z przykrością piszemy ten list. Z przykrością, ponieważ dwukrotnie od grudnia zeszłego roku wysyłaliśmy do Pana pisma z prośbą o spotkanie. Do tej pory nie uzyskaliśmy ani odpowiedzi, ani zaproszenia na rozmowy. Zdajemy sobie sprawę, że grafik Ministra jest napięty, ale ufamy, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania Pana z przedstawicielami Porozumienia Wielkopolskiego. Lekarze weterynarii również liczą na dobrą zmianę.

 

Panie Ministrze,

Zna Pan nasze problemy bardzo dobrze. Dzięki Pańskiej uprzejmości w poprzedniej kadencji Sejmu, gdy był Pan przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, mogliśmy osobiście opowiedzieć w Sejmie o tym, co nas boli. Co więcej, uznał Pan wtedy zasadność naszych roszczeń.

 

Przypominamy, że dotyczą one pogarszającej șie od wielu lat sytuacji materialnej lekarzy weterynarii oraz innych pracowników Inspekcji Weterynaryjnej. Brak waloryzacji pensji pracowników Inspekcji Weterynaryjnej doprowadził przez ostatnie 8 lat do spadku ich dochodów 0 30%. Dlatego walczymy o wyrównanie tych uposażeń do poziomu porównywalnego do innych instytucji państwowych, takich jak prokuratura, sądownictwo czy leśnictwo.

 

Brak stabilnej sytuacji ekonomicznej lekarzy weterynarii jest bezpośrednim powodem ich odchodzenia z pracy w Inspekcji Weterynaryjnej. Liczne wakaty w tej instytucji stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności w Polsce. Są inspektoraty, gdzie w zespołach nadzoru brakuje trzech lekarzy weterynarii, a pozostali pracują w natłoku zajęć. Nie jest to informacja optymistyczna dla polskiego eksportu żywności, w którym skuteczność nadzoru ma decydujące znaczenie w utrzymaniu jakości produktu. Nie możemy dopuścić do utraty zdobytych z takim wysiłkiem zagranicznych rynków.

 

Nasze oczekiwania na dialog i zrozumienie są tym większe, że przez ostatnie lata Rząd kompletnie ignorował nasze środowisko. Z żądaniami płacowymi wynikającymi z krytycznej sytuacji w Inspekcji Weterynaryjnej Porozumienie Wielkopolskie zwróciło się do przedstawicieli koalicji PO-PSL już w czerwcu zeszłego roku. W wyniku prowadzonych negocjacji ograniczyliśmy nasze żądania do podwyżek po 600 zł na każdy etat w Inspekcji Weterynaryjnej kolejno w 2016 i 2017 roku oraz podniesienie wynagrodzeń dla urzędowych lekarzy weterynarii za czynności związane ze zwalczeniem chorób zakaźnych po 7,5 mln zł kolejno w 2016 i 2017 roku. Niestety próby porozumienia zakończyły się kompletnym fiaskiem. Ówczesne kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w żaden sposób nie było zainteresowane rozwiązaniem naszych problemów, a jedynie grało na czas pozorując negocjacje. W efekcie brak możliwości merytorycznej dyskusji doprowadził do wyjątkowo licznej demonstracji lekarzy weterynarii przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Panie Ministrze,

Za kilka dni polskie rodziny usiądą do świątecznego stołu zastawionego polską żywnością. Żywnością, która jest synonimem jakości i bezpieczeństwa. Głęboko wierzymy, że uda nam się wspólnie ustalić satysfakcjonujący wszystkich kompromis tak, aby ten stół był bezpieczny jak najdłużej.

W imieniu Porozumienia Wielkopolskiego:

Prezes KRL-W lek. wet. Jacek Łukaszewicz

Przewodniczący OZZLWIW lek. wet. Bogusław Knaflewski

Prezes OSLWWP „Medicus Veterinarius" lek. wet. Jacek Sośnicki

Przewodniczący SK NSZZ Solidarność Prac. Wet. dr n. wet. Lech Rybarczyk"

 

__________________________________________________________

Porozumienie Wielkopolskie powstało 26 czerwca 2015 r. w Wolsztynie podczas spotkania środowiska weterynaryjnego. W jego skład wchodzą:

  • * Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.
  • * Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej
  • * Ogólnopolskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Wolnej Praktyki „Medicus Veterinarius”
  • * Sekcja Krajowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Weterynarii

Cele i zadania Porozumienia Wielkopolskiego 

  • o Konsolidacja wszystkich organizacji reprezentujących lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej;
  • o Podwyższenie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz wyznaczonych lekarzy weterynarii do poziomu ustalonego w uchwale sygnatariuszy Porozumienia;
  • o Prowadzenie akcji medialnej mającej na celu upublicznienie problematyki związanej z zawodem lekarza weterynarii;
  • o W przypadku braku realizacji celów, o których mowa w pkt 2 przygotowanie do ogólnopolskiego protestu wszystkich środowisk zrzeszających lekarzy weterynarii i pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Weterynarze za mało zarabiają i odchodzą z inspekcji? Piszą do ministra - Gazeta Pomorska