Więcej polowań, więcej znalezionych dzików. Myśliwi walczą z ASF

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Kontrola liczby dzików połączona z eliminowaniem tych padłych może być skutecznym narzędziem w walce z ASF.
Kontrola liczby dzików połączona z eliminowaniem tych padłych może być skutecznym narzędziem w walce z ASF. Anna Arent/Dziennik Bałtycki/zdjęcie ilustracyjne
Myśliwi wciąż aktywnie angażują się w walkę z afrykańskim pomorem świń. Polski Związek Łowiecki poinformował, że dane z realizacji „Ogólnokrajowego skoordynowanego programu zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych” są zbliżone do tych z listopada.

Myśliwi kontra ASF

W drugim miesiącu funkcjonowania programu odnotowano dane podobne do tych z listopada 2021 roku.

- W grudniu 2021 r. zorganizowano 8673 polowań zbiorowych, w których wzięło udział 149 416 osób i prawie 18 tys. psów. W ramach programu pozyskano ponad 9 tys. dzików i odnaleziono 68 padłych dzików lub ich szczątków. Jednocześnie odnotowaliśmy 47 prób blokowania polowań zbiorowych – podaje PZŁ.

Narzędzia w walce z ASF

„Ogólnokrajowy skoordynowany program zwalczania ASF poprzez odstrzał, poszukiwanie padłych dzików i ich szczątków w ramach polowań zbiorowych” działa w ramach Interdyscyplinarnego Zespołu ds. walki z ASF przy PZŁ. Zakłada aktywne zaangażowanie myśliwych w odstrzał dzików w okresie od 30 października 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku.

To też może Cię zainteresować

- To już kolejny miesiąc, w którym myśliwi walczą z wirusem ASF, za co bardzo dziękuję w imieniu całego Zrzeszenia. Wiedziałem i wiem, że zawsze można na Was liczyć! Jednocześnie proszę o dalsze zintensyfikowanie działań w celu ochrony hodowli trzody chlewnej polskich gospodarstw – mówi łowczy krajowy Paweł Lisiak.

Analiza ostatnich dwóch miesięczny wskazuje, że kontrola liczby dzików połączona z eliminowaniem padłych osobników może być skutecznym narzędziem w walce z ASF.

Źródło: PZŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera