Wiejskie wesele to nie tylko wiejski stół. Stare chaty i stodoły wracają do łask! Zobacz, jak organizuje się przyjęcia w stylu rustykalnym

Katarzyna Zawada
Już nie pałace i hotele, a wiejskie stodoły są hitem wśród narzeczonych. Coraz więcej par stawia na wesele w klimacie vintage. Zobacz, gdzie można urządzić prawdziwie swojską uroczystość >>>
Już nie pałace i hotele, a wiejskie stodoły są hitem wśród narzeczonych. Coraz więcej par stawia na wesele w klimacie vintage. Zobacz, gdzie można urządzić prawdziwie swojską uroczystość >>>pixabay.com/scottwebb/zdjęcie ilustracyjne
Organizacja wesela to dla wielu młodych par jedno z ważniejszych życiowych przedsięwzięć. Każdy chce, aby ten dzień był wyjątkowy i pełny wrażeń. Nie tylko stylizacja, muzyka i jedzenie mają znaczenie. Coraz więcej wagi przykłada się do miejsca, wnętrz i dekoracji. Do łask wraca styl rustykalny. Przyszli nowożeńcy chcą, aby było swojsko, naturalnie i bez zbędnego przepychu. Na co warto postawić?

Najpierw przysięga, potem zabawa

Zanim jednak zacznie się zabawa, dwoje ludzi ślubuje sobie miłość. Wiejskie kościółki doskonale wpisują się w klimat rustykalnego ślubu. Tam zaczyna się cała historia. Młodzi pobierają się w małej, często drewnianej kapliczce, a następnie wraz z gośćmi udają się do stodoły lub sali weselnej o podobnej stylistyce. Od 2015 roku pary, którą chcą z kolei zalegalizować związek małżeński tylko w formie cywilnej, mogą to zrobić poza murami Urzędu Stanu Cywilnego. Nowelizacja ustawy pozwala złożyć przysięgę małżeńską na łonie natury. Namiot na wsi? Altana? Ogród? Pomysłów na miejsce jest mnóstwo.

Styl ma znaczenie. Jak wygląda rustykalne wesele?

Rustykalne wesela kojarzą się z prostotą; nie ma tam zbędnych atrakcji. To, co najpiękniejsze jest wokół – to natura. Wieś to skarbnica naturalnych produktów i dekoracji. Klimat całości podkreślają jedynie subtelne drobiazgi, np. drewniane wnętrza, polne kwiaty otaczające stoły, papierowe lampiony.

Na wsiach ludzie bawią się lepiej?

Wśród Polaków dalej krąży stereotyp, że na wsiach zabawa weselna wygląda lepiej niż w mieście. Kwestia swobody lub miejsca? A może podejścia ludzi? Nie negując wesel miejskich, natura i świeże powietrze sprzyjają poluzowaniu krawata. A jeśli dojdzie do tego dobra muzyka, doborowe towarzystwo i pyszne jedzenie, zabawa może trwać do białego rana.

Swojskie jedzenie jest w modzie. Na stole świeże lokalne produkty

W znacznej części menu sal weselnych można znaleźć wykwintne potrawy o równie wykwintnych nazwach. Choć taka forma podania jedzenia gościom ma swoich zwolenników, coraz chętniej wraca się do klasyki. Polskie tradycyjne dania od wieków sprawdzają się jako jadłospis na wiele okazji. Może warto zamiast owoców morza podać rosół z wiejskiej kury przygotowany przez okoliczne koło gospodyń?

Wiadomo, że są gusta i guściki. Nie da się zadowolić wszystkich gości. Weterani wesel jednoznacznie wskazują jednak, że to, co swojskie jest lepsze niż nieznane. Kiełbasa od lokalnego wędzarza różni się od tej sklepowej. Podobnie jak przetwory lub nalewki, które ktoś zrobił według rodzinnego przepisu, a nie kupił w hurtowni.

W Polsce powstaje coraz więcej miejsc, które oferują organizację przyjęcia w wiejskim stylu. Zobacz, jak wyglądają stodoły i sale, w których celebruje się miłość!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro