Wstępne plany budowy fermy drobiu na terenie gminy Słupia Konecka wzbudzają ogromne emocje. Na Facebooku powstała grupa pod nazwą "Stop fermom drobiu w gminie Słupia Konecka". Mieszkańcy mobilizują się, by wspólnie protestować.

Według wstępnych przymiarek na terenie gminy Słupia Konecka planuje się budowę fermy drobiowej, składającej się z kilkudziesięciu kurników.

W apelu zamieszczonym na Facebooku na profilu "Stop fermom drobiu w gminie Słupia Konecka" czytamy:

„Z dokumentacji inwestora (nieoficjalnie kapitał obcy) wynika, iż obsada tylko jednego to 54 643 sztuki. Zakładany jest tucz w 7 cyklach rocznie. Daje to wielkość 382 501 sztuk w jednym kurniku.

Łączna zaś produkcja to ponad 10 milionów. Zapotrzebowanie na suchą paszę to 4,3 kg na sztukę oraz 7,74 litra wody. Tak więc samej paszy trzeba przetransportować 43 000 000 kg... A przecież trzeba jeszcze uwzględnić transport drobiu, ściółki, kurzych odchodów, cystern z paliwem ciekłym, gazowym. Samych zbiorników na gaz planuje się kilkadziesiąt o pojemności 10 000 litrów każdy.”

Zmobilizowani mieszkańcy wskazują też na to, że powstanie farmy drobiu zrujnuje gminne drogi, doprowadzi do wyczerpania zapasów wody, może spowodować zagrożenie epidemiologiczne. w apelu na facebooku piszą: " Emisja ogromnej ilości pyłów, amoniaku, podtlenku azotu, metanu i szeregu innych lotnych substancji generowanych w toku tak wielkiej hodowli powodować będzie permanentne trucie naszej gminy. Czyż to nie bomby ekologiczne? Innych zagrożeń można wyliczać całą listę. Nieuniknione jest skażenie pól uprawnych, łąk czy pastwisk. Ucierpią przez to rolnicy, zwłaszcza dostawcy mleka, którego jakość podlega szczególnym rygorom kontrolnym. Zaistnienie tak wielkiego przedsięwzięcia ograniczy szanse rozwojowe gminy. Stanie się ona mało atrakcyjna w zakresie inwestycyjnym, a już jakiekolwiek inicjatywy w sferze rekreacji czy agroturystyki, rolnictwa ekologicznego nie będą miały racji bytu. Teren ten stanie się obszarem bezdusznej obcokapitałowej eksploatacji, pozbawionej szacunku dla przyrody, dla ludzi a właściciel będzie liczył w tym czasie wpływy na koncie, odpoczywając w ekskluzywnym kurorcie."

Przedsiębiorca, który chce wybudować farmę w gminie Słupia Konecka pracuje nad tym projektem od dłuższego czasu. Pozytywne opinie w sprawie farmy wydali już Sanepid, Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W sprawie inwestycji mają się wypowiedzieć kolejne instytucje.

Jeśli wszyscy wyrażą pozytywne opinie - pozwolenie na budowę wydaje Starostwo Powiatowe. Jeśli nie będzie uchybień prawnych, wszystkie warunki zostaną spełnione - nie może odmówić.

Mieszkańców wspiera wójt gminy Słupia Robert Wielgopolan ale możliwości zablokowania inwestycji gmina nie ma. Mieszkańcom pozostają więc protesty i nadzieja ,że inwestor wycofa się z planowanej budowy zniechęcony protestami.


POLECAMY RÓWNIEŻ:Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boomCo wiesz o prowadzeniu auta zimą? QuizZobacz także: Flesz. Prezes PiS nagrany. Czy ta afera pogrąży rząd?

Źródło:vivi24