Wielkie gospodarstwa rolne na sprzedaż w cenie kilku jachtów. Cena może sprawić, że spadniesz z krzesła

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wartość tak dużego gospodarstwa, jak to w Rydzówce, może przeliczyć na różne dobra luksusowe. Potrzebny jest majętny inwestor
Wartość tak dużego gospodarstwa, jak to w Rydzówce, może przeliczyć na różne dobra luksusowe. Potrzebny jest majętny inwestor materiały prasowe, pixabay, AGW
Gospodarstwo rolne na sprzedaż nie jest zaskakującym ogłoszeniem, jednak tak duże pojawia się nieczęsto. Mowa o gospodarstwie mlecznym z setkami hektarów ziemi i 6 oborami we wsi Rydzówka w województwie warmińsko-mazurskim, blisko Pomorza. To niejedyna okazja dla tych, którzy chcą zainwestować w rolnictwo.

Spis treści

Gospodarstwo mleczne Rydzówka na sprzedaż

Gospodarstwo założone w 1997 roku przez właściciela firmy produkującej popularną margarynę Masmix, duńskiego przedsiębiorcę zostało wystawione na sprzedaż. Olsen Farms to gospodarstwo mleczne ze średnią roczną produkcją na krowę ponad 11 000 kg.

Obecni właściciele zapewniają, że gospodarstwo jest rentowne. Zatrudnia 13 osób, w tym 5 dojarzy. Ostatnie inwestycje przeprowadzone na terenie gospodarstwa to:

  • modernizacja hali udojowej w 2022,
  • samozbierające przyczepy w 2021,
  • renowacja dachu na oborze D w 2021,
  • renowacja dachów na oborach C i D,
  • zakup nowych maszyn w 2020 i 2021.

Stado, które liczy od 900 do 950 sztuk z około 400 krowami mlecznymi o bardzo wysokim profilu genetycznym, jest pod oceną Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Powierzchnia upraw w sprzedawanym gospodarstwie to 478 ha, zdecydowana większość do własność, a 60 ha jest wydzierżawionych od Skarbu Państwa na kolejne 8 lat.

Produkcja mleka i paszy w wielki gospodarstwie w Rydzówce

Produkcja na 478 ha uprawianych przez Olsen Farms skupia się na produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich, co wystarcza na potrzeby stada, a słomę do ścielenia kupuje się tu z powierzchni 700 ha. Część z gruntów przeznaczona jest na produkcję ziarna na sprzedaż. Głównie to:

  • kukurydza,
  • trawa,
  • lucerna,
  • obecnie jęczmień.

W gospodarstwie znajdziemy 6 oddzielnych obór, w których zwierzęta są utrzymywane na głębokiej ściółce. W folderze czytamy, że krowy czynnie dojone trzymane są w trzech oborach, jałówki w osobnej, jest oddzielny budynek dla krów zasuszonych i chorych. Ostatnia obora przeznaczona jest dla cieląt z 20 zewnętrznymi budkami cielęcymi.

Trwa głosowanie...

Jak zapowiadają się Twoje wydatki w 2023 roku?

Dojenie odbywa się dwa razy dziennie w godzinach 4-8 i 16-20. Mleko od zawsze jest dostarczane do ICC Pasłęk, z którym Olsen Farms ma wypracowane doskonałe relacje i wzorową współpracę. W gospodarstwie utrzymywane są dwa byki – jeden z jałówkami, drugi z krowami dojnymi.

Sprzedaż prowadzona jest w Polsce, Niemczech, Holandii i Danii. Cena to 32 mln złotych. To mniej więcej tyle, co kilka większych lub kilkanaście mniejszych nowych, luksusowych jachtów polskiej produkcji.

Duże gospodarstwa rolne w Polsce na sprzedaż w 2023 roku

Gospodarstwo w Rydzówce nie jest rzecz jasna jedynym wystawionym na sprzedaż. Można kupić te nieco mniejsze, jednak wciąż ciekawe, na przykład ze stajnią, szklarniami czy stawami.

Zachodniopomorskie. Gospodarstwo Rolne z 250 ha ziemi klasy IV i V, budynki i maszyny można tu kupić za 20,5 mln zł. Całość to 6 działek wokół siedliska. Są tu 2 hale, stodoła, 2 obory, warsztat, garaże, dom mieszkalny. Oferta obejmuje cały park maszynowy: kombajn, ciągniki, maszyny uprawowe, przyczepy, siewniki, opryskiwacz samojezdny, rozrzutnik, kosiarki, suszarnia i inne. Funkcjonuje tutaj także duża hodowla bydła mięsnego.

Pomorskie. Za 1,9 mln zł można kupić gospodarstwo z 8 hektarami gruntów i domem 200 m kw. oraz stajnią dla 14 koni. „Dom, stajnie, zabudowania oraz ujeżdżalnia znajdują się na ogrodzonym i utwardzonym terenie. Budynek gospodarczy budowany w latach osiemdziesiątych. Całość wymaga prac wykończeniowych i remontowych. Pozostały areał stanowią łąki oraz pastwiska”.

Dolnośląskie. Ogłoszenie obejmuje 105,34 ha gruntów, z czego 102,97 ha to użytki zielone, 1,69 ha lasów, dwie działki budowlane 0,68 ha. Istotna jest różnica wysokości ok. 500-600 m. Przed domem znajdują się dwa stawy rybne o głębokość 2 m, zaopatrywane z własnych źródeł wody. Cena podana w ogłoszeniu w euro to 2,3 mln.

Mazowieckie. 5,5 mln zł trzeba wydać na gospodarstwo ogrodnicze szklarniowe. W cenie jest budynek mieszkalny, budynek sortowni, szklarnia o pow. 10000 m kw., szklarnia o pow. 6000 m kw. Cała powierzchnia gruntu to 2,36 ha. Szklarnie wybudowane w 2003 i 2010 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera