Wielkopolska walczy z chorobami zwierząt. Kolejne ognisko ASF, ptasia grypa nie odpuszcza

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Rolnicy obawiają się, że epidemia ASF będzie przybierała na sile
Rolnicy obawiają się, że epidemia ASF będzie przybierała na sile Mariusz Kapala
Trwa likwidacja liczącego ponad 3 tysiące sztuk stada trzody w Gnuszynie w powiecie międzychodzkim. To kolejne ognisko ASF w Wielkopolsce. Hodowcy trzody z okolicy już mogą liczyć straty. Nie lepsza jest sytuacja producentów drobiu, zmagających się z największą w historii epidemią ptasiej grypy. Odszkodowania dla posiadaczy wybijanych stad nie załatwiają wszystkiego. A końca żadnej z epidemii na razie nie widać.

Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła cykl szkoleń dla rolników dotyczących zasad bioasekuracji w związku z epidemią ASF. Sprawa jest tym ważniejsza, że w okolicach Międzychodu pojawiło się kolejne ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń. Tym razem na fermie w Gnuszynie.

od 16 lat

To pierwsze ognisko od 2020 roku. Jego wykrycie, oprócz likwidacji stada trzody, oznacza też ograniczenia (choć w różnym stopniu) dla rolników hodujących te zwierzęta w promieniu 10 kilometrów. Choć oznacza to straty materialne, odszkodowania przysługują tylko tym, którzy tracą stada.

ASF nadal groźne

- W przypadku ogniska choroby w gospodarstwie tworzy się obszar zapowietrzony (3 km) i zagrożony (do 10 km od ogniska)- informuje Tomasz Wielich - Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny ds. zdrowia i ochrony zwierząt.

Obecnie w Wielkopolsce mamy dwie strefy "czerwone", obejmujące w całości lub części m.in. gminy:

  • Chrzypsko Wielkie
  • Kwilcz
  • Pniewy
  • Połajewo

a także strefy niebieskie - przede wszystkim na zachodzie Wielkopolski oraz w okolicach Kalisza.

Zobacz gdzie obowiązują ograniczenia związane z ASF

Wykrycie ASF w stadzie trzody zawsze oznacza jego likwidację. Za straty rolnik otrzymuje odszkodowanie. W pozostałych miejscach rolnicy nadal mogą prowadzić chów, mogą też trzodę sprzedawać. Ale i tak ponoszą straty. Dlaczego?

Czytaj także

- Obrót trzodą z takich stref jest możliwy, ale po przeprowadzeniu dodatkowych badań, mięso po uboju zaś musi być poddane obróbce termicznej - wyjaśnia Andrzej Przepióra z Wielkopolskiej Izby Rolniczej. - W praktyce oznacza to, że cena, którą rolnik jest w stanie uzyskać jest niższa. W ubiegłym roku była pomoc ze środków krajowych, wyrównująca te straty - pieniądze dystrybuowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tej chwili jednak nie ma możliwości składania takich wniosków.

ASF - szkolenia o bioasekuracji

Wielkopolska Izba Rolnicza rozpoczęła cykl szkoleń dla rolników dotyczących bioasekuracji w gospodarstwach. Pierwsze już się odbyły. Kolejne zostały zaplanowane na najbliższe tygodnie.

I tak szkolenia odbędą się:
1 czerwca 2021

  • w powiecie ostrowskim (Gminny Ośrodek Kultury w Wysocku Wielkim ul. Kościelna 52, o godz. 10.)
  • w powiecie kościańskim (Czempiń, Targowisko “Mój Rynek” w Czempiniu, ul. Powstańców Wlkp. 35, o godz.10)
  • w powiecie konińskim (Starostwo Powiatowe Konin, godz. 10)

10 czerwca 2021

  • w powiecie pilskim (Gminne Centrum Kultury w Łobżenicy, godz. 10.30)

11 czerwca 2021

  • w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim (w Czarnkowie)

22 czerwca 2021

  • w powiecie wolsztyńskim (Wolsztyn)
  • w powiecie tureckim (OSP w Smulsku, godz.10)

25 czerwca 2021
w powiecie kolskim (Koło, Sala Konferencyjna Ludowego Banku Spółdzielczego, ul. B. Prusa 14, sala nr 208, godz.10)

Hodowcy drobiu bez odszkodowań

W minionym tygodniu w Wielkopolsce wykryto dwa nowe ogniska ptasiej grypy. w Kierznie w powiecie kępińskim i w Grabowie-Pustowiu w powiecie ostrzeszowskim. Choroba od listopada zeszłego roku dziesiątkuje stada drobiu. Hodowcy znów liczą straty.

Do tej pory wykryto blisko 250 ognisk. Poprzedni rekord to 65 ognisk. Tyle wykryto w czasie epidemii, która dotknęła ptactwo na przełomie roku 2016 i 2017. Choć rolnicy, którzy muszą zlikwidować stada, mogą liczyć na odszkodowania, o terminach wypłat na razie nic nie wiadomo.

Czytaj także

- Interweniowaliśmy u ministra rolnictwa o przyspieszenie wypłat -informuje Andrzej Przepióra, - Mamy nadzieję, że coś się w tej sprawie ruszy. Na szczęście kończą się przeloty ptaków, więc epidemia grypy z wolna będzie wygasała - mówi. I dodaje.- Niestety, jeśli chodzi o ASF - wiele wskazuje na to, że problem będzie narastał.

W województwie wielkopolskim znajdują się wsie, w których od lat nikt nie mieszka. W niektórych z nich stoją jeszcze opuszczone budynki świadczące o dawnym życiu mieszkańców, ale są też wsie, po których nie ma już śladu - pokryły je łąki i lasy. Ich nazwy wciąż jednak widnieją na mapach. Z niektórych mieszkańcy zostali wysiedleni, z innych z czasem sami się wyprowadzili. Zobacz, gdzie znajdują się opuszczone wsie i co stało się z ich ostatnimi mieszkańcami ---->

Tajemnica opuszczonych wsi w Wielkopolsce. Kiedyś tętniły ży...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielkopolska walczy z chorobami zwierząt. Kolejne ognisko ASF, ptasia grypa nie odpuszcza - Głos Wielkopolski