Wielofunkcyjne pielnki do upraw międzyrzędowych to przemyślane rozwiązania w uprawach dla małych, średnich i dużych gospodarstw

Materiał informacyjny - PAWEŁ KRYGOWSKI NIVA-TOP
Firma Niva-Top z siedzibą w Zagaju Smrokowskim k. Krakowa zajmuje się produkcją i sprzedażą wielofunkcyjnych pielników do upraw międzyrzędowych dedykowanych do małych, średnich i dużych gospodarstw.

Maszyny charakteryzują się dobrym wykonaniem uniwersalnością i przemyślanymi rozwiązaniami. Pielniki znajdują zastosowanie i doskonale sprawdzają się w uprawach truskawek, pomidorów gruntowych, buraka cukrowego, kukurydzy , roślin kapustnych, fasoli oraz ziół. Pielniki wykorzystywane są nie tylko do niszczenia chwastów, ale też do napowietrzania gleb zwięzłych. Ponadto odpowiednie ustawienie maszyny pozwala usypywać kopce w rzędach roślin, co ma szczególne znaczenie podczas zbioru kombajnowego warzyw. W swojej ofercie firma posiada pielnik w 14 modelach od ZSA-2 do ZSA-18-SK-H z sekcjami roboczymi w ilości od 2 do 19. Najmniejszą maszyną obsługującą jeden rząd jest maszyna o szerokości roboczej 1,3m natomiast największa o szerokości roboczej 9m, obsługuje 18 rzędów. W zależności od modelu maszyny wymagany jest ciągnik o zapotrzebowaniu mocy od 15 do 170 KM. Pielnikiem można pracować z wydajnością od 6 do nawet 15km/h w zależności od warunków pogodowych i stadium rozwojowego rośliny. Zaczep maszyny wyposażony jest standardowo w TUZ kat.II z regulowanymi kołami podporowymi. W zależności od typu uprawy i rozstawu rzędów różnych roślin istnieje możliwość konfiguracji rozstawu sekcji pielących od 25 do 80cm. Po poluzowaniu jednej śruby dwie osoby mogą szybko przesunąć każdą z sekcji w dowolne miejsce na ramie. Zaletą pielnika jest prześwit pomiędzy ramą a podłożem, który wynosi 80cm co pozwala bezpiecznie pracować w uprawach mających nawet metr wysokości. Pracę sekcji roboczych z poziomu siedziska zamontowanego na maszynie kontroluje operator, mający do dyspozycji dżojstik sterujący zaworem elektrohydraulicznym. Zakres regulacji wynosi 20cm w prawą i lewą stronę. Dżojstik sterujący może być również przeniesiony do kabiny ciągnika co w przypadku zawieszenia pielnika na przedni TUZ pozwala jednej osobie obsługiwać pracę maszyny i ciągnika.

Duża liczba konfiguracji maszyny umożliwia dobranie elementów roboczych pod każdy typ i rodzaj uprawy. Idealne kopiowanie terenu jest możliwe dzięki zawieszeniu sekcji pielnika na łożyskowanym równoległoboku ,którego długie ramiona pozwalają uzyskać spore wychylenie w płaszczyźnie pionowej. Za docisk sekcji do podłoża odpowiada sprężyna. Głębokość każdej sekcji roboczej ustawia się bezstopniowo za pomocą pokrętła podnosząc lub opuszczając teleskop z kółkiem kopiującym. Maszyna posiada samoczyszczące , pół pneumatyczne koła prowadzące sekcje robocze, które znakomicie sprawdzają się w mocno wilgotnej glebie.

Standardowe wyposażenie sekcji pielnika składa się z pięciu zębów sprężynowych z redlicą prostą lub strzałkową. Pielnikiem wyposażonym w system hydraulicznego naprowadzania na rzędy można z dużą dokładnością pracować nawet na nierównych polach. Dzięki zastosowaniu tego systemu możliwa jest praca bardzo blisko roślin nie uszkadzając ich. Firma Niva-Top dostarcza do pielników dedykowane akcesoria, które dodatkowo podnoszą precyzyjność pracy. Są to m.in.: radła do redlin, gęsie stopy lub zęby podcinające typu Vibro, chwastowniki sprężynowe, oświetlenie LED, adapter zawieszania na przedni TUZ, ekrany osłonowe do ochrony małych roślin przed zasypaniem ziemią, oraz gwiazdy pielące o średnicy 250, 300 lub 380mm. Gwiazdy pielące zbudowane są z dwóch części, metalowych palców stanowiących element napędowy i kruszący grudki gleby oraz górne, elastyczne wykonane z poliuretanu. W zależności od ustawienia kąta natarcia gwiazdy pielącej można uzyskać efekt podsypywania roślin oraz wzruszenia ziemi w linii rzędu. Odpowiedni dobór średnicy gwiazdy pielącej powoduje ,że po przejezdzie pielnika gleba na całej szerokości roboczej jest uprawiona.

Maszyna może być dodatkowo wyposażona w podsiewacz nawozowy z regulacją dawki wysiewu, sterowany elektronicznie o bardzo precyzyjnym działaniu.

Istnieje możliwość doposażenia maszyny w system wizyjny do automatycznego naprowadzania maszyny na rzędy uprawy. Zadaniem systemu wizyjnego jest analiza błędów prowadzenia ciągnika względem rzędów uprawy. Kamera umieszczona na maszynie zbiera dane w postaci obrazu i wykorzystując dane z czujników, określa bieżące położenie maszyny względem rzędów na polu. Po zebraniu danych z kamery algorytm wysyła impulsy elektryczne do rozdzielacza hydraulicznego sterującego siłownikiem hydraulicznym, który kieruje maszyną. Równoczesne zastosowanie oświetlenia led i kamery pozwala na pracę z systemem wizyjnym nawet w nocy. Zastosowanie systemu wizyjnego pozwala wyeliminować konieczność obecności operatora sterującego.

http://nivatop.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo