Wielu rolników wybiera glifosat, ale czy będą mogli go dalej używać? Na decyzję trzeba poczekać

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Glifosat to dość popularna substancja do zwalczania chwastów.
Glifosat to dość popularna substancja do zwalczania chwastów. GettyImages/Mihajlo Maricic
Użycie glifosatu budzi w Unii Europejskiej kontrowersje. Z końcem 2022 roku kończy się pięcioletnie pozwolenie na stosowanie tej czynnej substancji. Wielu rolników używa jej, bo nie ma innej alternatywy, wśród wielu wciąż jednak budzi mieszane uczucia. EFSA i ECHA przeprowadziły konsultacje ws. projektów ocen glifosatu. Liczba uwag była znaczna, co wpłynie na ewentualne odnowienie.

Ostatnie miesiące licencji na glifosat. Trwają konsultacje

W grudniu 2022 roku kończy się zezwolenie na używanie glifosatu. Konsultacje przeprowadziły European Food Safety Authority oraz European Chemicals Agency. Zgłoszono bezprecedensową liczbę uwag, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie substancją w rolnictwie. EFSA otrzymała 368 odpowiedzi na konsultacje publiczne oraz ok. 2400 notatek od ekspertów.

- Taki poziom udziału społeczeństwa podkreśla znaczenie przejrzystości w ocenie substancji czynnych w UE – informuje EFSA.

Grupa ds. odnowienia glifosatu (w jej skład wchodzą cztery państwa członkowskie UE – Francja, Węgry, Holandia i Szwecja) przygotowała odpowiedzi, które wraz z informacjami z konsultacji, zostaną przeanalizowane przez jednostki. Dodatkowe informacje pozwolą ocenić naukowe aspekty używania substancji czynnej.

Glifosat zostanie z rolnikami? Harmonogram europejskich prac

W związku z tak dużym zainteresowaniem tematem EFSA i ECHA zaktualizowały harmonogram oceny glifosatu. 30 maja 2022 roku Komitet ds. Oceny Ryzyka omówi, jakie zagrożenia niesie glifosat. Na tapet pójdą rakotwórczość, genotoksyczność, toksyczność rozrodcza i rozwojowa, a także klasyfikacja środowiskowa. Maksymalnie do połowy sierpnia 2022 roku zostanie opublikowana opinia Komitetu.

W dalszych pracach ocena użycia substancji ma być zaktualizowana, a debaty z ekspertami zaplanowano na listopad i grudzień 2022 roku. Konkluzje dot. zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska mają być sfinalizowane w lipcu 2023 roku. Ostatnim etapem działań będzie wniosek Komisji Europejskiej dotyczący zezwolenia na dalsze stosowanie glifosatu w UE.

Dlaczego glifosat budzi kontrowersje?

Glifosat to dość popularna substancja do zwalczania chwastów. O ile część rolników go wybiera, o tyle drugie tyle mówi o jego szkodliwości. Ekologiczne gospodarstwa podkreślają, że ma właściwości rakotwórcze i może niszczyć plantacje. Eksperci są w tej kwestii podzieleni. Nie ma oficjalnego stanowiska, które jasno wskazywałoby na chorobotwórczy wpływ składników. Przypuszczenia są, ale substancja wciąż jest w użyciu.

Źródło: EFSA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera