Wieprzowina z rodzimych ras, czyli smak z lepszą historią [wideo]

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Wieprzowina z Kujaw i Pomorza może być wyżej wyceniana przez przetwórców i bardziej doceniana przez konsumentów.

- Coraz więcej klientów szuka żywności najwyższej jakości, jak najmniej przetworzonej, takiej jak dawniej - mówi Andrzej Zawistowski, współwłaściciel Masarni Władysławowo (koło  Łabiszyna). Ta rodzinna przetwórnia z  25-letnią historią, stosująca tradycyjne receptury, wzięła udział w projekcie „Kujawsko-Pomorska Wieprzowina produkowana z wykorzystaniem polskiego białka pochodzenia roślinnego”. 

 

- Cieszę się, że udało się pozyskać środki na realizację tego projektu, którego celem było powiązanie rolników, przetwórców, restauratorów - czyli osób zajmujących się produkcją od pola aż do stołu - mówi Ryszard Kamiński, z- ca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, w którym niedawno odbyła się konferencja podsumowująca ten projekt.  - Jest podstawa do stworzenia z tych partnerów grupy operacyjnej.

 

- Dzięki temu projektowi coraz więcej osób szuka wyrobów z mięsa pochodzącego od świń ras rodzimych, które były żywione polskim białkiem, np. łubinem albo peluszką - twierdzi Andrzej Zawistowski. - Niestety wciąż jest to produkt niszowy, bo brakuje nam przede wszystkim surowca. Niewielu rolników ma świnie rasy puławskiej i karmi je krajowym białkiem. Na szczęście dzięki projektowi coraz więcej gospodarzy jest zainteresowanych taką produkcją. 

Wieprzowina z rodzimych ras, czyli  smak z lepszą historią [wideo]

Co rolnicy mogą z tego mieć? Przecież taki chów trwa dłużej. - Wyższą cenę w skupie, która jest rekompensatą za poświęcony czas, no i pewny zbyt - dodaje Zawistowski, który zwraca uwagę, że w projekcie bierze udział także firma PPUH Kwiecińscy mająca siedzibę w Bożejewiczkach koło Żnina. I właśnie w pow. żnińskim  oraz pow. nakielskim jest najwięcej rolników zainteresowanych współpracą z zakładami, które produkują niszowe wyroby.

 

- Warto stawiać na rodzime rasy świń i stosować krajowe białko - uważa Sławomir Homeja, rolnik z Chomętowa (pow. nakielski), który hoduje trzodę rasy puławskiej. - Korzyści mają z tego wszyscy - od rolników po konsumentów, którzy otrzymują smaczne i zdrowe mięso.

 

- Prof. Wojciech Kapelański z UTP - który wsparł nas wiedzą na temat trzody chlewnej - zwracał uwagę, że warto postawić nie tylko na rasę puławską, ale i np. na złotnicką pstrą, niektóre krzyżówki - dodał Kamiński.  Prof. Kapelański od dawna mówi, że warto stawiać na stare rasy świń. Jego zdaniem one nie były tak przekształcane jak inne rasy, zachowały wiele walorów. Lepiej wykorzystują pasze gospodarskie, a mięso z nich jest bardziej smakowite i kruche. Zawarty w takim mięsie tłuszcz śródmięśniowy (w odpowiednich ilościach) sprawia, że wieprzowina nie traci na jakości np. podczas obróbki termicznej. 

- Trudniej jest przekonać rolników do współpracy w czasie, gdy w skupach trzody ceny są wyższe, ale mam nadzieję, że to się uda - dodaje Zawistowski. 

 

Violetta Naskręt, Masarnia Władysławowo Zawistowski:

 

Bo rolnicy pamiętają, że duże podmioty nie zawsze zachowują się po partnersku. Bywało, iż niektóre firmy - pomimo wcześniejszych ustaleń - nagle odmawiały przyjęcia tuczników i pozostawiały gospodarzy z problemem. A rolnicy potrzebują solidniejszych odbiorców surowca. - Jeszcze w grudniu, w Żninie odbędzie się spotkanie z kolejnymi rolnikami, którzy są zainteresowani produkcją wieprzowiny w oparciu o rodzime rasy, z wykorzystaniem krajowego białka - dodaje Ryszard Kamiński. 

 

I podkreśla, że choć projekt został już podsumowany, to KPODR nadal będzie pomagał tym, którzy chcą produkować  taką wieprzowinę. Wystarczy skontaktować się z ośrodkiem w Minikowie.  - Przed rokiem rozmawiałem z dużym producentem pasz o stworzeniu produktu na bazie polskiego białka. Stwierdził, że może to zrobić, ale interesuje go co najmniej 10 tys. ton - mówi Kamiński. - Po roku odezwało się kilka firm, które takie produkty mają już w swoich ofertach! Zatem i to się poprawia. 
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wieprzowina z rodzimych ras, czyli smak z lepszą historią [wideo] - Gazeta Pomorska