Wiesz, co jesz? Czy żywność ekologiczna może zatrzymać zmiany klimatyczne? Skutki tych zmian są już odczuwalne na całym świecie

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Każde działanie z myślą o ochronie środowiska to dobry krok ku zredukowaniu postępujących zmian klimatycznych. Jednym ze sposobów może być żywność ekologiczna i produkty prosto od rolnika
Każde działanie z myślą o ochronie środowiska to dobry krok ku zredukowaniu postępujących zmian klimatycznych. Jednym ze sposobów może być żywność ekologiczna i produkty prosto od rolnika unsplash.com
Coraz więcej mówi się o zmianach klimatycznych, które jeszcze niedawno mogły przypominać jedynie scenariusz filmu sensacyjnego, ale prawda jest taka, że skutki zmian klimatycznych są już odczuwalne na całym świecie. Główną przyczyną wzrostu średnich temperatur jest nadmierna emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, powstających m.in. przy przemysłowej produkcji żywności. Pytanie brzmi, czy wybierając żywność ekologiczną, możemy w jakimkolwiek stopniu zatrzymać zmiany klimatu?

Spis treści

Z badania przeprowadzonego przez SW Research, w ramach kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” wynika, że dla blisko 27 proc. Polaków jedną z kluczowych zalet produktów „bio” jest ich dobry wpływ na środowisko. Czy to oznacza, że jako konsumenci mamy wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatycznych?

Nieświadome zakupy zmieniają klimat

Prawdopodobnie większość z nas, podczas zakupów często kieruje się ceną i raczej nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób dane produkty zostały wytworzone, oraz jaki mają wpływ na środowisko. Warto jednak poświęcić temu tematowi trochę uwagi, ponieważ ceną, jaką możemy zapłacić za nieodwracalne zmiany klimatu, będzie bardzo wysoka, to m.in.:

- Musimy być świadomi tego, że możemy wprowadzić drobne zmiany w naszym życiu, mające ogromne znaczenie dla poprawy klimatu. Jednym z pierwszych kroków może być przestawienie się na żywność ekologiczną, która produkowana jest w oparciu o poszanowanie środowiska naturalnego i dobrostan zwierząt – mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Dlatego jako konsumenci powinniśmy dokonywać wyborów, które zamiast szkodzić środowisku – wspierają je. Warto też zwrócić swoją uwagę na produkty prosto od rolnika, owoce i warzywa bez szkodliwych pestycydów i naturalne składniki.

Droga ku zrównoważonej produkcji żywności

Jak podaje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), około 1/3 światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z systemów żywnościowych. Unia Europejska, świadoma skali tego problemu, dąży do przekształcenia sposobu produkcji, by zmniejszyć ślad środowiskowy.

Jednym z kluczowych działań UE, w ramach zielonego ładu, jest strategia „Od pola do stołu”, przedstawiona przez Komisję Europejską w maju 2020 roku. Zmierza ona w kierunku neutralności klimatycznej, a w dokumencie podkreślona została potrzeba zapewnienia pełnowartościowej żywności, wyprodukowanej w oparciu o:

  • ograniczenie stosowania pestycydów (o 50 proc. do 2030 r.) i środków przeciwbakteryjnych oraz redukcję stosowania sztucznych nawozów,
  • zwiększenie obszarów upraw organicznych (do 25 proc. do 2030 r.),
  • podniesienie dobrostanu zwierząt hodowlanych,
  • odbudowę bioróżnorodności.

Rolnictwo ekologiczne na ratunek planecie

Jedną z odpowiedzi na wyzwania związane z produkcją żywności w kontekście zmian klimatycznych, może być certyfikowana żywność ekologiczna. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, redukcja zanieczyszczenia wody i gleby, odbudowa bioróżnorodności, a także poprawa dobrostanu zwierząt hodowlanych to tylko kilka z wielu zalet, które możemy jej przypisać.

Dane pokazują, że mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery oraz unikanie nawozów mineralnych charakterystyczne dla rolnictwa ekologicznego, mogą zmniejszyć lub zrekompensować 35 proc. całkowitych emisji z rolnictwa w ciągu najbliższych 10 lat.

Rolnictwo ekologiczne ogranicza spływ powierzchniowy i zwiększa zdolność infiltracji wody, zmniejszając w ten sposób erozję gleby i zapobiegając powodziom. Gospodarstwa ekologiczne mają o ok. 46-72 proc. więcej siedlisk półnaturalnych oraz o 30 proc. więcej gatunków flory i o 50 proc. więcej osobników fauny niż gospodarstwa konwencjonalne.

Rolnicy produkujący żywność ekologiczną, zobowiązani są do zaspokojenia potrzeb behawioralnych zwierząt, zapewnienia im dobrych warunków do życia, które przełożą się na ich zdrowie i zmniejszą zapotrzebowanie na stosowanie antybiotyków.

Certyfikowane uprawy ekologiczne są przyjazne dla pszczół, które zapylają 77 proc. roślin na Ziemi i odpowiadają za zapylenie 1/3 wszystkich upraw rolnych. Zagrożeniem dla populacji pszczół są zmiany klimatu oraz stosowane w uprawach konwencjonalnych pestycydy.

- Polski rynek żywności ekologicznej rozwija się dynamicznie, zyskuje odbiorców, i mamy nadzieję, że coraz więcej osób zda sobie sprawę z tego, że nasza przyszłość to „eko” – podsumowuje Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Źródło: Materiał prasowy

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera