Winniczkowe żniwa już od 20 kwietnia na Pomorzu. W ubiegłym roku udało się uzbierać tylko ok. 80 ton ślimaków

Janina Stefanowska
Dopuszczalny limit 150 ton ślimaka winniczka z Pomorza z reguły nie jest przekraczany. W 2017 r. udało się uzbierać ok. 80 ton
Dopuszczalny limit 150 ton ślimaka winniczka z Pomorza z reguły nie jest przekraczany. W 2017 r. udało się uzbierać ok. 80 ton Piotr Krzyżanowski
Udostępnij:
W ostatnich latach zbiory winniczka były ograniczone, można było je prowadzić tylko w wyznaczonych terenach. W tym roku ograniczeń nie ma. W ubiegłym roku udało się uzbierać tylko ok. 80 ton ślimaków.

Można już składać wnioski do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku na pozyskiwanie ślimaka winniczka Helix pomatia w roku 2018 w województwie pomorskim. Pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm będzie się odbywać w okresie od 20 kwietnia do 31 maja.

W ostatnich latach zbiory winniczka były ograniczone, można było je prowadzić tylko w wyznaczonych terenach. W tym roku ograniczeń nie ma.

- Dopuszczalny limit 150 ton ślimaka winniczka z Pomorza z reguły nie jest przekraczany - mówi Marek Len z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - W ubiegłym roku udało się uzbierać ok. 80 ton. Pogoda była niesprzyjająca. Firmy składają zwykle wnioski o wyższe limity skupu winniczka, po czym je weryfikują.

Jak jest naprawdę z populacją winniczka na Pomorzu - nie wiadomo, bo badań nad jego liczebnością nie ma. W sąsiednim województwie warmińsko-mazurskim pozyskiwanie tego gatunku było wstrzymane przez trzy sezony, w latach 2014-2016. Główną przyczyną tej decyzji była słaba kondycja populacji ślimaka winniczka, wzrost udziału w populacji osobników „niewymiarowych”, czyli o średnicy muszli poniżej 3 cm, zmniejszenie jego występowania oraz mniejsze zagęszczenie osobników na poszczególnych stanowiskach.

Porównując wyniki badań z 2014 i 2016 r., stwierdzono wzrost populacji winniczka, zwłaszcza osobników o wymiarach handlowych (powyżej 3 cm średnicy muszli) z 55 proc. w 2014 r. do 68 proc. w 2016 r.

Na ten rok limit dla województwa warmińsko-mazurskiego sięga 400 ton.

Podmioty i osoby fizyczne zainteresowane pozyskaniem winniczka do celów przetwórstwa spożywczego muszą uzyskać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.
Aby usprawnić proces wydawania decyzji RDOŚ prosi o składanie wniosków 5 kwietnia 2018 r.
Informacji dotyczących pozyskania ślimaka winniczka udziela Marek Len pod nr. tel. 58 68 36 832.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Winniczkowe żniwa już od 20 kwietnia na Pomorzu. W ubiegłym roku udało się uzbierać tylko ok. 80 ton ślimaków - Dziennik Bałtycki

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
GoldenHelix
Hurtowy skup ślimaków winniczków - zgarnij dodatkowe pieniądze! Od 23 kwietnia do 31 maja otwarty będzie sezon na ślimaki. Zapraszamy na www.skupslimakow.pl albo kontakt pod numerem- 600 851 982.
Przejdź na stronę główną Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie