Winorośla idealne do produkcji wina

Marcelina Gil
Winorośle dają wspaniałe owoce wykorzystywane do wyrobu win i do bezpośredniego spożycia. Winorośl należy do roślin uprawianych od najdawniejszych czasów. Rodzi jedne z najsmaczniejszych owoców, który jest wykorzystywany jako surowiec do produkcji wina. Winorośl można z powodzeniem uprawiać w Polsce. - Zaletą winorośli jest to, że do wzrostu potrzebuje niewiele miejsca, można ją więc uprawiać także na bardzo małej działce, a nawet w pojemniku - tłumaczy Sławomir Gómuła, specjalista do spraw ogrodnictwa z ACM Agrocentrum w Kielcach.

Doskona łe do polskich warunków

W naszym kraju można wyhodować w ogródku winogrona, które przypominałyby owoce pochodzące z cieplejszych rejonów świata. Jest sporo odmian, które smakiem i wyglądem wcale im nie ustępują. Wśród nich jest ‘Lidia’, odmiana wczesna, o średniej wielkości gronach oraz różowych, słodkich i bezpestkowych owocach. - Jest odporna na niskie temperatury (-25 do -30 stopni Celcjusza). Owoce dojrzewają pod koniec sierpnia. Młode sadzonki wymagają, by chronić bryłę korzeniową przed niskimi temperaturami - radzi specjalista.

Winorośla idealne do produkcji wina

  

Winorośla idealne do produkcji wina

Winorośl ‘Lidia’ ma grona średniej wielkości. Jej owoce mają różową barwę, są słodkie i bezpestkowe. Winorośl ‘Aurora’ cechuje się długimi, cylindrycznymi gronami. Owoce są półprzeźroczyste biało-zielonkawe.

Dojrzałe owoce zapewnią smaczne wina

Winogrona to najbardziej znane owoce, wykorzystywane do produkcji wina. Jedną z takich odmian winorośli jest mrozoodporna ‘Aurora’,  przeznaczona do wyrobu białego wina. - Wytrzymuje temperatury do -28 stopni Celcjusza.  Szypułka gron, podobnie jak latorośle zabarwiona jest na czerwono. Owoce dojrzewają z początkiem września.  Są półprzeźroczyste biało-zielonkawe z rumieńcem od nasłonecznionej strony.  Jest to bardzo dobra odmiana do polskich warunków. Krzew nadaje się do formowania w formie pergoli. Zagęszcza się silnie i wymaga dlatego starannego cięcia, w tym letniego, gdyż wydaje wiele pędów. Dobrze regeneruje się po wiosennych przymrozkach. Wydaje bardzo dużo płodnych latorośli - tłumaczy ekspert.

Kolejną odmianą uprawianą w naszym kraju, przeznaczoną do wyrobu wina jest ‘Solaris’. - Winorośl ma ładnie wypełnione średniej wielkości grona. cylindryczno stożkowe, a owoce najczęściej małe, w pełni dojrzałe  mają żółtą barwę. Dojrzewają w pierwszej dekadzie września. Miąższ ma naturalny, winny smak. Jest mniej odporna na mróz niż ‘Lidia’ i ‘Aurora’, wytrzymuje temperatury -23 do -25 stopni Celcjusza. Jej grona są średniej wielkości. To jedna z nielicznych odmian, z których w Polsce można wytwarzać deserowe, naturalnie słodkie wina - wyjaśnia pan Sławomir.

Inną równie ciekawą winoroślą jest ‘Rondo’, bardzo dobra odmiana winnicza do wyrobu czerwonego wina. - Grona ma średniej wielkości, owoce natomiast najczęściej małe, kuliste o średnio wczesnej porze dojrzewania, bo pod koniec września. Skórka ma kolor granatowoczarny. Miąższ jest soczysty bezbarwny o malinowym aromacie. Nadaje się do naszych warunków klimatycznych. Jest wrażliwa na wiosenne przymrozki - zaznacza.

Winorośla idealne do produkcji wina

  

Winorośla idealne do produkcji wina

Winorośl ‘Solaris’ ma ładnie wypełnione, średniej wielkości grona.  Owoce natomiast są małe, o żółtym zabarwieniu. Winorośl ‘Rondo’ posiada grona średniej wielkości oraz małe, kuliste owoce o zabarwieniu granatowoczarnym.

Wszystko o uprawie winorośli

Gdzie sadzić?

Winorośle są ciepłolubne. Najlepiej rosną w dobrze nasłonecznionych miejscach, które łatwo się nagrzewają. Warto posadzić je przy południowych ścianach budynków i ogrodzeń. Dobre są miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru.

Jaka ziemia?

Winorośle nie mają specjalnych wymagań, jeśli chodzi o glebę,  łatwo przystosowują się do środowiska, w którym rosną. Wystarczy im przeciętna ziemia ogrodowa, jednak najlepiej rosną na glebach lekko kwaśnych.

Sposób sadzenia

Krzewy sadzimy 10-15 centymetrów głębiej niż rosną w doniczce. Mniejsze rośliny sadzimy w zagłębieniu i przysypujemy ziemią dopiero jesienią. Taki sposób sadzenia zdecydowanie zwiększa ich mrozoodporność.

Cięcie

Winorośle wymagają cięcia młodych przyrostów, dzięki czemu zwiększa się ilość owoców.

Ochrona przed mrozem

Większość krzewów winorośli uprawianych w naszym klimacie jest mrozoodporna. Jednakże młode sadzonki warto na zimę zabezpeczyć przed mrozem. Najlepiej  obsypać krzewy ziemią (torfem), robiąc nad każdym z nich kopczyk około 30 cenytymetrowy przez trzy pierwsze lata uprawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Winorośla idealne do produkcji wina - Echo Dnia Świętokrzyskie