Wiosna to czas na pozbycie się chwastów. Jaki wybrać preparat na chwasty?

Materiał partnera zewnętrznego Roundup®
Wiosna to czas na walkę z chwastami i przygotowania stanowisk pod uprawy jare. Ważne, aby wybrać środek na chwasty, który nie tylko jest wydajny, ma niską cenę w przeliczeniu na hektar, ale również przyda nam się w uprawach przez cały rok. Co powinniśmy wybrać?

Uniwersalne narzędzie Roundup®, to jeden z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych pestycydów. Jest niezastąpiony w sadach, na użytkach zielonych, w lasach, na ugorach i terenach przemysłowych. Kojarzony jest głównie z aplikacji na ścierniska zbożowe i rzepaczane.

Roundup® - skuteczny środek na chwasty

Chwasty, wszędzie uciążliwe chwasty. Ciepła i wilgotna zima sprzyjała niezahamowanemu wzrostowi i rozwojowi chwastów. Obecnie są już dobrze wyrośnięte i mają rozbudowany system korzeniowy. Sama płytka wiosenna uprawa nie zniszczy korzeni chwastów, co może skutkować ich odrastaniem. Walka z nimi, bezpośrednio w uprawie, przy pomocy specjalistycznych herbicydów selektywnych stanie się bardzo utrudniona.

Warto więc pomyśleć o inwazji chwastów już na etapie przygotowania stanowiska pod uprawę. Idealnym rozwiązaniem jest Roundup® W tegorocznych warunkach nadmiernego rozwoju chwastów, najbardziej skuteczne będzie połączenie oprysku Roundupem® i płytkiej uprawy przedsiewnej. Należy pamiętać, że nadmierne spulchnienie gleby prowadzi do zwiększonej erozji powietrznej i wodnej.

Głęboka wiosenna orka to gigantyczne straty wody, nawet do 10 l/m2 . Głęboka uprawa powoduje mineralizację gleby i nadmierne wydzielanie CO2 i NO oraz hamuje rozwój saprofitycznej fau-ny glebowej (dżdżownice).

Dodatkowo orka na głębokość 25 cm na obszarze 1 hektara to przerzucenie 3750 ton gleby i zużycie 25 litrów paliwa. Zastosowanie środka na chwasty przed siewem pozwala na przyspieszenie prac agrotechnicznych.

Wystarcza uprawa na głębokość siewu, możliwy jest również siew bezpośredni. W przypadku kukurydzy to 4-6 cm w zależności od typu gleby. Perfekcyjne przygotowanie stanowiska pod siew to najlepszy prognostyk dobrych przyszłych plonów

Jak stosować środek na chwasty Roundup®?

To proste, wystarczy pamiętać o zasadzie 2%. Wiosną na małe chwasty stosuje się mniej wody – ok. 100-150 litrów na hektar. Zatem proponowana dawka Roundup® powinna wynosić 2-3 l/ha (2% z 100-150 litrów).

Gdy zwalczane są większe chwasty stosuje się 200-250 litrów wody/ha, a dawka Roundupu® wynosi odpowiednio 4-5 l/ha.

Dawka dobierana jest również w zależności od gatunków chwastów, np. szczaw, powój, ostrożeń, trzcina, pokrzywa wymagają wyższych dawek. Zalecana ilość wody to w tym wypadku 100-300 l/ha. Ciśnienie robocze powinno wynosić 1,5-2,5 Bar. Oprysk należy wykonać na godzinę przed spodziewanym deszczem.

Generalna zasada stosowania środków na chwasty jest taka, że przed każdym stosowaniem należy przeczytać etykietę instrukcję stosowania oraz zapoznać się z zarejestrowanymi dawkami i zasadami bezpieczeństwa.

Dobra praktyka rolnicza podpowiada, że do Roundupu® nie należy dodawać żadnych wspomagaczy ani siarczanu amonu. Jeżeli Roundup® stosowany jest z innymi preparatami np. doglebowymi, należy go wlać do zbiornika jako ostatni. Zdecydowanie nie jest polecane stosowanie Roundupu® z nawozami zawierającymi mangan.

Bezpieczny środek na chwasty

Bezpieczeństwo stosowania Roundup®, wbrew pozorom i mimo niezwykłej skuteczności na chwasty, jest preparatem całkowicie bezpiecznym dla upraw. Wynika to z faktu, że nie ma działania doglebowego tj. nie wiąże się silnie z kompleksem glebowym. Dlatego wystarczą tylko 2 dni przerwy od chwili stosowania do momentu uprawy i siewu. Roundup® działa wyłącznie, gdy jest zaaplikowany bezpośrednio na zielone części rośliny lub niezdrewniałą korę.

Tylko w ten sposób jest pobierany i przemieszczany do korzeni. To jest najważniejsza jego cecha – niszczy korzenie, nie tylko liście chwastów. Jest bezpieczny, gdy opryskiwane są wyłącznie chwasty **i nie ma jego kontaktu z roślinami uprawnymi. Po stosowaniu Roundupu® można siać i sadzić wszystkie rośliny. Roundup® to wodny roztwór glifosatu i opatentowanych dodatków i surfaktantów. Właśnie to sprawia, że Roundup® jest tak unikalny i skuteczny.

Kiedy i gdzie stosować środek na chwasty Roundup®?

Wiosną zaleca się zastosowanie Roundupu® do przygotowania stanowisk przed siewem:

 • kukurydzy,
 • buraków,
 • roślin strączkowych,
 • zbóż jarych,
 • rzepaku i w sadach.

Zaleca się również stosowanie preparatu po siewie, ale koniecznie przed wschodami, kukurydzy czy cebuli. Roundup® również doskonale sprawdza się do zastosowania przedwschodowego w uprawie ziemniaków, gdy kiełki są jeszcze 2-3 cm pod powierzchnią gleby.

Jaki środek na chwasty Roundup® wybrać?

Na rynku są dostępne trzy formulacje środka na chwasty Roundup®:

 • Roundup® 360 Plus,
  Podstawowa formulacja Roundupu® zawierająca 360 g/l glifosatu w postaci soli potasowej wolna od tallowaminy. Produkt charakteryzujący się dobrą, potwierdzoną w badaniach skutecznością, daje pewność działania zastosowany już 1 godzinę przed deszczem.
  Dostępny w opakowaniach 1 l (etykieta dla nieprofesjonalistów), 5 l, 20 l, 200 l i 1000 l.
 • Roundup® Flex 480
  Płynna formulacja zawierająca 480 g/l glifosatu w postaci soli potasowej (33% większe stężenie od formulacji 360) oraz kompozycję dwóch unikalnych wspomagaczy. Produkt charakteryzujący się wysoką, potwierdzoną skutecznością również w trudnych warunkach pogodowych czy w twardej wodzie, pozwala na szybszą uprawę po oprysku (24 h chwasty jednoroczne, 5 dni chwasty wieloletnie czy daje pewność działania zastosowany już 1 godzinę przed deszczem. Dobra skuteczność to brak potrzeby ponownego oprysku, gdy terminy agrotechniczne (siew) mają kluczowe znaczenie.
  Dostępny w opakowaniach 1 l (etykieta dla nieprofesjonalistów), 5 l, 15 l, 200 l
 • Roundup® PowerMax 720
  Jedyna dostęna na rynku granulowana formulacja zawierająca 720 g /kg glifosatu w postaci soli amonowej (100% większe stężenie od formulacji 360). Produkt charakteryzujący się wysoką, potwierdzoną skutecznością również w trudnych warunkach pogodowych czy w twardej wodzie, pozwala na szybszą uprawę po oprysku (2 dni chwasty jednoroczne, 5 dni chwasty wieloletnie) czy daje pewność działania zastosowany już 1 godzinę przed deszczem. Dobra skuteczność to brak potrzeby ponownego oprysku, gdy
  terminy agrotechniczne (siew) mają kluczowe znaczenie.
  Dostępny w opakowaniu 10 kg (worek)
Dodaj ogłoszenie