Wirus zbliża się do naszego regionu. Może uderzyć w trzodę chlewną

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Afrykański pomór świń nieuchronnie zmierza ku granicom województwa łódzkiego. Służby sanitarne i władze samorządowe przygotowują się do konfrontacji z wirusem ASF.

W ubiegłym tygodniu Starostwo Powiatowe w Skierniewicach było gospodarzem konferencji poświęconej zagrożeniom związanym z afrykańskim pomorem świń. Konferencję zorganizowano nieprzypadkowo - w Puszczy Kampinoskiej, w pobliżu miejscowości Leszno, znaleziono bowiem martwe dziki, zarażone wirusem ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. W związku z tymi przypadkami wyznaczono strefę ochronną, która od granicy gminy Bolimów w powiecie skierniewickim, powiatu skierniewickiego oddalona jest zaledwie o 4 km. Zarówno władze powiatu skierniewickiego, jak i służby sanitarne doszły zatem do wniosku, że jest to odpowiedni moment, aby zacząć się przygotowywać do powzięcia kroków zapobiegawczych na wypadek, gdyby epidemia wkroczyła do regionu skierniewickiego, a jednocześnie łódzkiego.

- Bardzo pozytywnie odebrałem przebieg konferencji, ucieszyła mnie zwłaszcza duża frekwencja rolników, nie zawiodły również różnego rodzaju służby, jak policja, czy straż pożarna, nie mówiąc już o służbach weterynaryjnych, a także władze administracyjne, reprezentowane przez wójtów gmin - ocenia starosta skierniewicki Mirosław Belina. - Jest to szczególnie istotne, ponieważ na terenie powiatu działają 73 tuczarnie, które razem z mniejszymi gospodarstwami produkują rocznie 50 tys. świń.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Skierniewicach stoi na stanowisku, że zagrożenie jest duże.

- Wcześniej czy później wirus ASF pojawi się u nas, bo dziki się przemieszczają. W tej chwili przypadki zakażeń wirusem afrykańskiego pomoru świń stwierdzane są w okolicy Legionowa, Jabłonnej, Piaseczna i Nowego Dworu Mazowieckiego, ale mogą zacząć się rozprzestrzeniać na naszym terenie - tłumaczy Aneta Michalska-Foks, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Skierniewicach. - W tej chwili organizowane są szkolenia dla hodowców świń, między innymi na temat warunków bioasekuracji w gospodarstwie, czyli kroków, jakie należy podjąć, aby uchronić hodowlę przed atakiem wirusa.

Do tej pory na terenie kraju stwierdzono ponad 1 tys. zarażonych chorobą dzików. Stwierdzono również 107 ognisk w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.

W grudniu ubiegłego roku znaleziono także dwa martwe dziki na terenie gminy Bolimów. Na szczęście nie były chore na afrykański pomór świń.

- Zdajemy sobie sprawę z zagrożenia - zapewnia wójt Bolimowa Stanisław Linart. - Na pewno z wprowadzeniem zasad bioasekuracji poradzą sobie większe hodowle, których na terenie gminy jest kilka, ale obawiam się o mniejszych producentów trzody chlewnej.
Afrykański pomór świń jest szczególnie groźny dla woj. łódzkiego, które jest trzecim w kraju regionem pod względem produkcji tuczników. Działa tutaj 44 tys. gospodarstw produkujące trzodę chlewną z rocznym wynikiem ok. 1,5 mln tuczników. Na terenie województwa funkcjonuje również wiele ubojni, które ubijają rocznie ok. 5,5 mln świń, co stanowi prawie jedną czwartą produkcji krajowej.

Zagrożenie ma głównie ekonomiczny zasięg, ponieważ wirus ASF nie zagraża człowiekowi. Aby uchronić swoje gospodarstwo przed nim, należy przede wszystkim: kupować świnie tylko ze znanego źródła, każdą sztukę trzody chlewnej zgłosić do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, utrzymywać świnie bez możliwości kontaktu z dzikimi i domowymi zwierzętami, zabezpieczyć paszę i ściółkę przed dostępem zwierząt wolno żyjących, wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wjazdem do gospodarstwa i przed wejściem do budynków inwentarskich, nie karmić świń odpadami kuchennymi, ograniczyć do minimum liczbę osób mających kontakt ze zwierzętami, do pracy ze zwierzętami stosować oddzielny strój pozostawiony w chlewni, codziennie obserwować stan zdrowia świń.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Wirus zbliża się do naszego regionu. Może uderzyć w trzodę chlewną - Dziennik Łódzki