Właściciel konia a posiadacz. Czym się różnią? Takie obowiązki nakłada na nich ustawa o identyfikacji i rejestracji zwierząt

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Od początku 2023 roku posiadacze koni i innych koniowatych muszą mieć status producenta, zarejestrowaną siedzibę stada oraz zgłosić posiadane zwierzęta.
Od początku 2023 roku posiadacze koni i innych koniowatych muszą mieć status producenta, zarejestrowaną siedzibę stada oraz zgłosić posiadane zwierzęta. pixabay.com/Digwen
W 2023 roku weszły w życie zmiany dla hodowców, za sprawą nowej ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dotyczą one katalogu gatunków objętych obowiązkiem ewidencjonowania, zasad i terminów dokonywania zgłoszeń oraz wyboru środków identyfikacji. Jakie obowiązki dotyczą właścicieli i posiadaczy koni?

Spis treści

Zmiany w identyfikacji i rejestracji zwierząt. Nowe gatunki w rejestrze

Dla pasjonatów koni istotne jest wprowadzenie gatunku koniowatych do rejestru Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na starych zasadach rejestr zwierząt gospodarskich i siedzib stad zawierał dane dotyczące bydła, owiec, kóz i świń; według ustawy stanowi komputerową bazę danych wraz z dodanymi nieewidencjonowanymi dotąd gatunkami.

Co ważne, pojawia się też inna definicja posiadacza (w przypadku koniowatych mowa jest też o właścicielu), a podstawową kategorią, zamiast siedziby stada, jest działalność.

Czym różni się właściciel konia od posiadacza? Takie mają obowiązki

W myśl noweli zarówno na właściciela, jak i posiadacza konia, nałożone są obowiązki.

Właściciel:

  • posiada prawo własności do zwierzęcia,
  • jeśli nie jest jednocześnie posiadaczem siedziby stada, musi uzyskać numer identyfikacyjny producenta; dzięki temu otrzyma dostęp do bazy i wgląd w dane swoich koniowatych – będzie też mógł zgłaszać tam zdarzenia.

Posiadacz:

  • odpowiada za zwierzę w określonym czasie,
  • należy do niego np. stajnia, ośrodek jeździecki, stadnina,
  • ma numer producenta i zgłosił działalność, czyli siedzibę stada.

Z kolei właściciel, który jednocześnie jest posiadaczem, ma prawo własności zwierzęcia, za które odpowiada, należy do niego np. stajnia lub ośrodek, ma numer producenta i zgłoszoną działalność.

Kiedy i gdzie należy rejestrować działalność?

Koniowate muszą być zarejestrowane, dla właściciela lub posiadacza oznacza to dostęp do komputerowej bazy danych ARiMR (IRZplus). Siedzibę stada należy zarejestrować nie później niż w dniu wprowadzenia pierwszego zwierzęcia, a utrzymujący koniowate przed wejściem w życie ustawy muszą to zrobić do 6 kwietnia 2023 r.

Właściciele, którzy jednocześnie są posiadaczami, mogą to zrobić papierowo lub internetowo, posiadacze mają możliwość rejestracji za pomocą IRZplus.

Jak zgłaszać konie? Wydłużenie terminu dla źrebiąt

Zgłoszenie urodzenia koniowatego powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia. Posiadacze, w porozumieniu z właścicielem, mogą to zrobić internetowo, kierując informację do ARiMR. Z kolei właściciele lub właściciele, będący też posiadaczami, mają więcej możliwości wyboru. Mogą zgłosić to zarówno Agencji, jak i odpowiedniemu związkowi hodowców koni, nie tylko online, ale też w formie papierowego dokumentu.

Nowe przepisy nakładają również na hodowców obowiązek zgłaszania źrebiąt do opisu w celu wystawienia paszportów w terminie do 90 dnia od ich narodzin. Ustawodawca przewiduje konsekwencje dla hodowców, którzy nie dotrzymają tego terminu – przypomina na swojej stronie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Podobne wytyczne rejestracji obowiązują, gdy zgłoszenie dotyczy ujawnienia, czyli koni powyżej 1. roku, nieposiadających oznakowania lub posiadających, ale niezarejestrowanych w PZHK. Nie obowiązuje tu jedynie czas takiego zgłoszenia.

Agencja przypomina, że zgłoszenie do rejestru koniowatego urodzonego w Polsce, ale wpisanego do księgi prowadzonej w innym kraju członkowskim, należy kierować do związku hodowców koni, w ciągu 7 dni od otrzymania zagranicznego dokumentu identyfikacyjnego.

Do związku należy też kierować zgłoszenie o przemieszczeniu konia z UE lub spoza UE.

Zgłoszenie zmiany właściciela, zgłoszenie śmierci lub uboju koniowatego

Należy również pamiętać, że zmiana właściciela podlega zgłoszeniu. W ciągu 7 dni nowy właściciel lub właściciel będący posiadaczem muszą przedstawić związkowi hodowców koni dokument identyfikacyjny zwierzęcia, umowę przeniesienia prawa własności lub pisemne oświadczenie o nabyciu koniowatego.

Także 7 dni mają właściciele i posiadacze na zgłoszenie padnięcia, zabicia lub uboju zwierzaka bądź chęci przewozu, czy to w obrębie kraju, czy poza.

Źródło: ARiMR

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera