Właśnie kwitnie nawłoć. Piękna jesienna roślina? Uważaj, bo podstępnie przejmuje ogrody, łąki i skwery

OPRAC.: AGW
"Mimozami jesień się zaczyna" - pisał Julian Tuwim, a śpiewał Czesław Niemen. Miał na myśli nawłoć.
"Mimozami jesień się zaczyna" - pisał Julian Tuwim, a śpiewał Czesław Niemen. Miał na myśli nawłoć. pixabay.com
Nawłoć to okazała roślina, która kwitnie w ciepłym żółtym kolorze. Widać ją na nieużytkowanych polach, poboczach dróg, niekiedy w środku miast na podwórkach. Część z nas sadzi nawłoć celowo. Ozdoba ogrodu i jesiennych bukietów? Nawłoć skutecznie zwalcza konkurencję w postaci innych roślin. Trzeba na nią uważać, jeśli decydujemy się posadzić w ogrodzie.

Nawłoć można spotkać w całej Polsce. Porasta niezagospodarowane tereny na wsiach i w miastach. Łatwo się rozprzestrzenia za sprawą lekkich nasion roznoszonych przez wiatr. Niekiedy jest sadzona w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. W takiej też roli została sprowadzona do Europy w XVII wieku. Rozrasta się na zajętych siedliskach za pomocą kłączy i wypiera inne gatunki roślin.

Nawłoć hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków

Posadzona w przydomowym ogrodzie nawłoć łatwo "odwdzięczy się" i rozprzestrzeni na tereny, które niekoniecznie były dla niej przeznaczone. Łatwo się rozsiewa i rozrasta kłącza. Lubi tereny rzadko koszone czy deptane. Jest zaborcza - ograniczają wzrost gatunków rodzimych.

Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem silnie konkurencyjnym w stosunku do rodzimych gatunków roślin, jak i innych inwazyjnych nawłoci. W porównaniu z gatunkami rodzimymi charakteryzuje się większą dynamiką wzrostu, a także zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych, wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

GDOŚ uprzedza, że nawłoć tworzy gęste i zwarte płaty, przez co hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin. W efekcie powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. "Ponadto oddziaływanie konkurencyjne nawłoci kanadyjskiej na łąkowe gatunki rodzime polega na odciąganiu od nich zapylaczy".

Cechy nawłoci, które ułatwiają jej rozprzestrzenianie się:

  • efektywne rozmnażanie wegetatywne poprzez szybki rozrost kłączy,
  • duża ilość wytwarzanych nasion i ich nierównoczesne kiełkowanie w sezonie,
  • właściwości allelopatyczne (zdolność wydzielania związków chemicznych hamujących wzrost innych roślin).

Na liście inwazyjnych gatunków obcych roślin poza nawłocią kanadyjską, jest też nawłoć wąskolistna oraz nawłoć późna.

Nawłoć - gatunek inwazyjny. Skąd wzięła się w Polsce?

Naturalnym siedliskiem występowania nawłoci kanadyjskiej jest wschodnia część Ameryki Północnej. GDOŚ podaje, że we florze Europy gatunek jest notowany od pierwszej połowy XVII w. Szybko rozszerzyła swój zasięg w Europie. Gatunek trafił do Polski prawdopodobnie wraz z importem towarów rolnych.

"Pierwsze udokumentowane stanowiska nawłoci kanadyjskiej, spoza uprawy, pochodzą z 1872 roku z okolic Lublina i Krakowa. W naszym kraju jest gatunkiem zadomowionym, który rozprzestrzenia się za pomocą lekkich nasion rozsiewanych na znaczne odległości. Rozprzestrzenianie gatunku związane jest ze szlakami komunikacyjnymi: drogami i liniami kolejowymi".

Źródło: GDOŚ

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro
Dodaj ogłoszenie