Nawłoć można spotkać w całej Polsce. Porasta niezagospodarowane tereny na wsiach i w miastach. Łatwo się rozprzestrzenia za sprawą lekkich nasion roznoszonych przez wiatr. Niekiedy jest sadzona w przydomowych ogrodach jako roślina ozdobna. W takiej też roli została sprowadzona do Europy w XVII wieku. Rozrasta się na zajętych siedliskach za pomocą kłączy i wypiera inne gatunki roślin.
Nawłoć hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków
Posadzona w przydomowym ogrodzie nawłoć łatwo "odwdzięczy się" i rozprzestrzeni na tereny, które niekoniecznie były dla niej przeznaczone. Łatwo się rozsiewa i rozrasta kłącza. Lubi tereny rzadko koszone czy deptane. Jest zaborcza - ograniczają wzrost gatunków rodzimych.
Nawłoć kanadyjska jest gatunkiem silnie konkurencyjnym w stosunku do rodzimych gatunków roślin, jak i innych inwazyjnych nawłoci. W porównaniu z gatunkami rodzimymi charakteryzuje się większą dynamiką wzrostu, a także zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych, wyjaśnia Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
GDOŚ uprzedza, że nawłoć tworzy gęste i zwarte płaty, przez co hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin. W efekcie powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. "Ponadto oddziaływanie konkurencyjne nawłoci kanadyjskiej na łąkowe gatunki rodzime polega na odciąganiu od nich zapylaczy".
Cechy nawłoci, które ułatwiają jej rozprzestrzenianie się:
- efektywne rozmnażanie wegetatywne poprzez szybki rozrost kłączy,
- duża ilość wytwarzanych nasion i ich nierównoczesne kiełkowanie w sezonie,
- właściwości allelopatyczne (zdolność wydzielania związków chemicznych hamujących wzrost innych roślin).
Na liście inwazyjnych gatunków obcych roślin poza nawłocią kanadyjską, jest też nawłoć wąskolistna oraz nawłoć późna.
Nawłoć - gatunek inwazyjny. Skąd wzięła się w Polsce?
Naturalnym siedliskiem występowania nawłoci kanadyjskiej jest wschodnia część Ameryki Północnej. GDOŚ podaje, że we florze Europy gatunek jest notowany od pierwszej połowy XVII w. Szybko rozszerzyła swój zasięg w Europie. Gatunek trafił do Polski prawdopodobnie wraz z importem towarów rolnych.
"Pierwsze udokumentowane stanowiska nawłoci kanadyjskiej, spoza uprawy, pochodzą z 1872 roku z okolic Lublina i Krakowa. W naszym kraju jest gatunkiem zadomowionym, który rozprzestrzenia się za pomocą lekkich nasion rozsiewanych na znaczne odległości. Rozprzestrzenianie gatunku związane jest ze szlakami komunikacyjnymi: drogami i liniami kolejowymi".
Źródło: GDOŚ
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?