Właśnie teraz kształtuje się plon rzepaku w sezonie 2022. Nie wystarczy, by na polu było żółto, choć widoki są piękne

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Krajobrazy mamy malownicze. Kiedy tylko wyjedziemy z miasta, rozciągają się żółte pola kwitnącego rzepaku. W sumie ta uprawa zajmuje wiosną 2022 roku około miliona hektarów. Jednak to nie z tych złotych kwiatów powstanie potem olej. Kluczowe jest zapylenie i powstanie łuszczyn. To w nich będą kryły się czarne ziarenka do produkcji m.in. oleju rzepakowego.

Maj w pełni. Na polu kwitnie rzepak, na poboczach i w ogrodach bez. Zapach i widok jest bajeczny. Jednak to nie on jest celem produkcji rolnej. O udanym sezonie świadczy plon i cena, która nie tylko pozwala na zwrot kosztów produkcji, ale i godny zarobek.

Zerknijmy zatem zarówno na pola, które królują m.in. na Instagramie, jak i głębiej, by zrozumieć, czemu samo kwitnienie nie oznacza jeszcze sukcesu.

Stawki za rzepak ze zbioru 2022 w okolicach 4 tys. zł za tonę

Ceny w notowaniach Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zapowiadają się na wysokie. W informatorze z 11 maja 2022 z terminami dostawy w sierpniu tego roku stawki ocierają się o 4000 zł za tonę - zarówno w umowach na warunkach niemieckich, jak i krajowych.

To ogromny wzrost rok do roku, ponieważ cena zakupu nasion rzepaku w zakładach tłuszczowych 19 lipca 2020 wynosiła średnio 1693 zł za tonę, czytamy w archiwalnym raporcie ZSRiR MRiRW. I prawdopodobnie stawki jeszcze urosną.

Zabiegi w rzepaku u progu lata

Na polach rzepaku zbliża się czas zabiegów przeciw chorobom grzybowym i ochrony przed szkodnikami łuszczynowymi, czyli chowaczem podobnikiem i pryszczarkiem kapustnikiem.

– Przed nami kluczowe dwa miesiące, kiedy będzie kształtował się plon – podkreśla Marcin Kanownik, Menedżer ds. upraw rolniczych z INNVIGO. – Powinno więc dojść do prawidłowego zapylenia kwiatów, powstania łuszczyn, a następnie utrzymania i wykarmienia ich przez rośliny. Zależy to nie tylko od przebiegu pogody, ale także od właściwej ochrony przed chorobami grzybowymi i szkodnikami.

Co dotychczas działo się na polach? Podsumowuje Główny Urząd Statystyczny: "Chłodne dni i noce w pierwszej połowie kwietnia hamowały wschody zbóż jarych oraz spowalniały wegetację zbóż ozimych, rzepaku i trwałych użytków zielonych. Występujące przymrozki obniżały także skuteczność wiosennego zwalczania chwastów na plantacjach ozimin".

Wstępna ocena przezimowania upraw w 2022 r. opublikowana przez GUS pod koniec kwietnia szacuje, że powierzchnia obsiana rzepakiem i rzepikiem ozimym wynosi ok. 1,0 mln ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera