Wnioski o dopłaty 2020 będzie można składać dłużej. Termin został przedłużony

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/HarryStueber
Płatności bezpośrednie za 2020 rok rolnicy będą mogli uzyskać, składając wnioski dłużej, niż zakłada to podstawowy termin. O przedłużeniu naboru poinformowało oficjalnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 21 kwietnia. Zgodę na taką zmianę znacznie wcześniej umożliwiła Komisja Europejska. Składanie wniosków jest utrudnione ze względu na epidemię.

Nie do 15 maja, a do 15 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2020 roku. W jednym wniosku jednocześnie rolnicy ubiegają się o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW, co dotyczy działania:

  • rolnictwo ekologiczne,
  • dobrostan zwierząt,
  • płatności ONW,
  • działania rolno-środowiskowo-klimatycznego,
  • premii w ramach działania zalesieniowego.

Decyzja ministra rolnictwa zapadła, teraz jeszcze trwają prace legislacyjne zmierzające do wydania stosownego rozporządzenia, komunikuje resort.

"Wydłużenie terminu możliwe jest w związku z decyzją Komisji Europejskiej, będącą reakcją na wnioski płynące z państw członkowskich, w tym z Polski, a także z uwagi na obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, która jest związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2".

Jak już wspomnieliśmy, wnioski o dopłaty 2020 będzie można składać do 15 czerwca. Będzie to możliwe także po tym terminie, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1% (z wyjątkiem przypadków kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności).

Źródło: MRiRW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo