Wnioski o dopłaty bezpośrednie 2019 będzie można składać dłużej! Już oficjalnie

AGW
Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia, który zakłada wydłużenie o 2 tygodnie terminu na składanie wniosków o płatności bezpośrednie za 2019 rok.

W całej Polsce co roku ok. 1,35 mln gospodarzy wypełnia wnioski o dopłaty bezpośrednie, czyli unijne wsparcie do określonych upraw i zwierząt hodowlanych. Podstawowy termin mija 15 maja, jednak do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło łącznie z wcześniej przesłanymi oświadczeniami - 860 924 formularzy (dane z 8 maja), dlatego resort rolnictwa zdecydował się na wydłużenie terminu naboru.

Nowy termin składania wniosków o dopłaty 2019

Projekt rozporządzenia, który 7 maja pojawił się w Rządowym Centrum Legislacji zakłada, że podstawowy termin ma zostać przedłużony do 31 maja 2019. W piątek 10 maja ARiMR przekazała, że minister Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o przedłużeniu o 2 tygodnie terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych z PROW 2014-2020 za rok 2019.

Nie tylko oczekiwania rolników mają być powodem tej decyzji. W uzasadnieniu resort rolnictwa pisze, że nowa data pozwoli na terminowe przeprowadzenie wszystkich niezbędnych kontroli (administracyjnych i prowadzonych na miejscu). ARiMR będzie przygotowana do naliczenia zaliczek na poczet płatności.

Wnioski składane każdego roku przez polskich rolników obejmują łącznie powierzchnię ponad 14, mln hektarów.

O przedłużenie naboru w 2019 wnioskowała do resortu rolnictwa m.in.Krajowa Rada Izb Rolniczych, uzasadniając go m.in. problemami pogodowymi.

ARiMR przypomina, że "w razie jakichkolwiek wątpliwości rolnicy mogą zgłaszać się po pomoc w wypełnianiu dokumentów czy w sprawach związanych z obsługą techniczną aplikacji do biur powiatowych ARiMR. Czynna jest także infolinia – pod numerem 800 38 00 84 można uzyskać, np. informacje w przypadku problemów z zalogowaniem się do systemu".

_____________________________
Agro Pomorska odcinek 61,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo