Wojna odbija się na eksporcie mięsa drobiowego. Największy ukraiński producent wstrzymał dostawy do Europy

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
MHP skupi się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie pracowników, a następnie zajmie się produkcją i dostawami na rynek wewnętrzny.
MHP skupi się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie pracowników, a następnie zajmie się produkcją i dostawami na rynek wewnętrzny. pixabay.com/AndreasGoellner/zdjęcie ilustracyjne
Konflikt rosyjsko-ukraiński wywołał straty na skalę europejską, ale też lokalną. Ze skutkami gospodarczymi zmaga się zwłaszcza okupowana Ukraina, której rynek wewnętrzny nie może w pełni funkcjonować. Jak informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, największy ukraiński producent i eksporter drobiu, przedsiębiorstwo MHP, ogłosił brak możliwości wywozu zagranicznego. Z dnia na dzień firma odpowiadająca za większość ze 162 tysięcy ton eksportu drobiu do Unii Europejskiej musiała przerwać dostawy.

Największy ukraiński producent drobiu zajmie się rynkiem wewnętrznym

Oficjalny komunikat giełdowy głosi, że MHP skupi się w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie pracowników, a następnie zajmie się produkcją i dostawami na rynek wewnętrzny. Ten drugi punkt będzie wyzwaniem, zwłaszcza w obliczu licznych niebezpieczeństw i zagrożeń. Firma zapewniła, że będzie bezpłatnie dostarczać żywność dla broniących kraju, szpitali i osób w trudnych warunkach.

Kursy akcji firmy MHP poszły w dół

Działania zbrojne znacznie odbiją się na budżecie firmy. MHP ogłosiło, że spodziewa się znaczących, nieplanowanych strat, co już widać na kursach akcji. Ceny walorów firmy spadły na londyńskiej giełdzie o 45 proc. z poziomu 6,64 USD do 3,60 USD.

- Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm drobiarskich, ale załamuje się z dnia na dzień cały ukraiński eksport, na którego sukces nasi sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo ukraińskie – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

MHP to ważny producent na rynku. W 2021 roku wzrósł popyt eksportowy na ukraiński drób. Sprzedaż zagraniczna w 2021 roku wzrosła o 8 proc., osiągając 402,388 tys. ton. W efekcie udziały eksportu w ogólnej sprzedaży zwiększyły się o 3 punkty procentowe.

Źródło: KIPDiP

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera