Wojskowa Akademia Techniczna wesprze PIGMiUR w zakresie badania maszyn i urządzeń rolniczych, będzie też szkolić młodzież

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
materiały prasowe
Wojskowa Akademia Techniczna wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych będzie szkolić uczniów oraz studentów kierunków agro. Wspólne mają być również badania naukowe i prace rozwojowe, doradztwo naukowo-badawcze, konsultacje techniczno-technologiczne i ekspertyzy.

Porozumienie między WAT a Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Toruniu zostało zawarte 9 lutego 2022 r. Zakres współpracy obejmuje obszar dydaktyczno-naukowy. Podpisali je prorektor ds. rozwoju WAT płk dr hab. inż. Jacek Świderski, prof. WAT i prezes Zarządu PIGMUiR Józef Dworakowski.

Wojskowa Akademia Techniczna na rzecz rolnictwa

Umowa przewiduje inicjowanie i realizowanie wspólnych:

 • badań naukowych i prac rozwojowych,
 • doradztwo naukowo-badawcze,
 • konsultacje techniczno-technologiczne,
 • ekspertyzy.

Zakłada również współpracę w zakresie organizowania szkoleń dla uczniów szkół średnich oraz staży i praktyk dla studentów.

Wszystkie te działania mają przyczynić się do wsparcia rodzimych producentów maszyn i urządzeń rolniczych oraz edukacji młodzieży. Zalążkiem współpracy było udostępnienie w ubiegłym roku przez WAT elementów bazy laboratoryjnej w celu przeprowadzenia przez PIGMUiR zajęć praktycznych z zakresu budowy i eksploatacji hydrotronicznych układów napędowych.

Obecnie w ramach realizacji projektu „Inkubator 4.0”, finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, opracowywane jest w Akademii mobilne stanowisko laboratoryjne do prowadzenia zajęć w tym zakresie. Wdrożeniem stanowiska zainteresowana jest PIGMUiR.

Płk dr hab. inż. Jacek Świderski, prof. WAT podkreślił, że Wojskowa Akademia Techniczna dysponuje licznymi, doskonale wyposażonymi laboratoriami i współpracuje z wieloma podmiotami zewnętrznymi, w tym także z firmami branży rolniczej.

PIGMiUR to niezależna organizacja o charakterze branżowym. Prezes Józef Dworakowski, wymienił niektóre z jej zdań:

 • integracja firm branży,
 • reprezentowanie wspólnych interesów,
 • wymiana doświadczeń,
 • koordynacja działań firm zrzeszonych w Izbie,
 • współpraca z instytucjami skupionymi wokół branży rolniczej oraz szkołami i uczelniami,
 • organizacja specjalistycznych szkoleń i seminariów,
 • promocja firm z branży – w tym organizacja wystaw rolniczych, m.in. targów AGRO SHOW.

Izba wspiera kształcenie przyszłych pracowników, m.in. specjalistów w zakresie mechaniki, którzy przyczynią się do rozwoju branżowych firm krajowych. Źródłem ich pozyskiwania są szkoły. Nie dysponują one jednak wystarczającym zapleczem badawczo-laboratoryjnym. Nie posiadają go też firmy krajowe zrzeszone w PIGMUiR. Izba liczy w tym obszarze na owocną współpracę z WAT.

Źródło: Wojskowa Akademia Techniczna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera