Gatunki chronione
Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. o ochronie gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2016 r. poz. 2183) wskazuje m.in. wronę czarną i gawrona – osobniki poza obszarem administracyjnym miast jako zwierzęta objęte ścisłą ochroną gatunkową oraz wronę siwą i gawrona – osobniki w obszarze administracyjnym miast, jako zwierzęta objęte ochroną częściową. W odniesieniu do gatunków obowiązują zakazy, które reguluje paragraf 6 wspomnianego rozporządzenia.
Do wniosku KRIR odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Niestety, rolnicy nie mogą spodziewać się od Państwa wypłat odszkodowań.
- Zgodnie z art. 126 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz.1098 ze zm.), Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez pięć gatunków zwierząt objętych ochroną gatunkową tj.: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry. Ww. przepis nie wymienia żadnego gatunku należącego do rodziny krukowatych, a więc za szkody wyrządzone przez ww. gatunki ptaków nie przysługuje ustawowe odszkodowanie ze Skarbu Państwa. Drogą do uzyskania odszkodowania za powstałe w wyniku żerowania ptaków szkody może być natomiast powództwo cywilne – informuje resort w odpowiedzi.
To też może Cię zainteresować
Kto wyrządził szkody?
W przypadku wron i gawronów ciężko oszacować straty na polach uprawnych. Ptaki z rodziny krukowatych są ze sobą mylone, także częste rotacje stad i obecność gatunków nieżerujących na zasiewach utrudniają udowodnienie, że za szkodę odpowiada konkretny gatunek.
Rolnicy mogą walczyć o swoje
Warto podkreślić, że to, że gatunki objęte są ochroną nie uniemożliwia podejmowania kroków w walce o swoje prawa.
- Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 2 ustawy o ochronie przyrody, regionalni dyrektorzy ochrony środowiska, na wniosek podmiotów, w których interesie jest zminimalizowanie szkód, wydają zezwolenia m.in. na płoszenie i niepokojenie osobników gatunków objętych ochroną oraz na eliminację osobników gatunków objętych ochroną częściową – czytamy w komunikacie KRIR.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska może zezwolić na eliminację ptaków objętych ochroną ścisłą, z tym, że pozwolenie wydane jest po spełnieniu określonych wymagań, które nie mają charakteru nakazowego. Wnioskodawca może więc skorzystać z ewentualnej udzielonej derogacji w całości lub po części, nie ma jednak takiego obowiązku.
Źródło: KRIR
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KFP1644EAC Kremowy
Malakser Kitchen Aid 5KFP1644EACUrządzenie służy d…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM175PSEMA Matcha
KitchenAid mikser planetarny Artisan. Amerykański,…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEKG Zieleń Kyoto
Mikser KitchenAid Artisan 5 / 185 KG 5KSM185PSEKG …
kup teraz

KitchenAid 5KFC0516EAC Kremowy
Mini Malakser 1,1L KitchenAid 5KFC0516Lekka i komp…
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM185PSEPH Koralowy
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat