Przypadki wścieklizny głównie u lisów skupiają się na terenie województwa mazowieckiego. Najwięcej stwierdzono ich w powiecie otwockim - 49, garwolińskim - 16 i w m.st. Warszawie - 12. W pozostałych powiatach po kilka przypadków. Poza Mazowszem wściekliznę wykryto także na obszarze województwa podkarpackie (2) i świętokrzyskiego (1).
Obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie
Główny Lekarz Weterynarii za każdym potwierdzeniem kolejnych przypadków przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia.
Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Ze względu na przypadki wystąpienia choroby, jaką jest wścieklizna również u zwierząt domowych, Główny Lekarz Weterynarii zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
W województwie mazowieckim lisów jest najwięcej
Według najnowszych danych, które GUS zaprezentował w Roczniku Statystycznym leśnictwa 2021, w Polsce żyje 198,8 tys. lisów. Najliczniej występują w województwach Mazowieckim (20,2 tys.) i Wielkopolskim (20,5 tys.). W pozostałych po kilka, kilkanaście tysięcy.
Święto sadów w Wierzchowicach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?