Wybierasz się na kurki lub prawdziwki? Uważaj, by nie zgubić się w lesie. Oto kilka porad na czas grzybobrania

Katarzyna Zawada
Po kilku dniach deszczowej aury w lasach mogą pojawić się grzyby. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wędrówki?
Po kilku dniach deszczowej aury w lasach mogą pojawić się grzyby. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wędrówki? Dariusz Gdesz/archiwum Polska Press
Wakacje powoli się kończą, niedługo do okien zapuka jesień. Jak mówią grzybiarze - to najlepszy czas na zbieranie grzybów. O ile ważna jest znajomość gatunków, o tyle istotne jest też bezpieczeństwo w trakcie wycieczki. Jak nie zgubić się w lesie? Co mieć ze sobą?

Spis treści

Choć większość znanych gatunków można zbierać od wiosny, to jesienią mówi się o ich wysypie. Deszczowa pogoda sprzyja występowaniu maślaków, kurek, prawdziwków czy borowików. Ostatnie dni były obfite w opady, a to oznacza, że jeszcze w sierpniu w lasach może być gęsto. Pełne wiadra można przyrządzić na świeżo, zamrozić lub zasuszyć na zimę.

Doświadczeni grzybiarze mają swoje miejsca, ale nawet najlepszym może zdarzyć się pomyłka. Dotyczy to nie tylko zebranych okazów, ale także pobytu w lesie.

W małych lasach trudniej zgubić orientację, w dużych nieznajomość terenu może być już problematyczna. Co roku policjanci otrzymują wiele zgłoszeń o zagubionych grzybiarzach, którzy w trakcie szukania darów natury stracili poczucie czasu i położenia.

Większość zostaje odnaleziona, ale zdarzają się sytuacje, gdzie służby nie są w stanie dotrzeć na czas. Szczególnie mowa o osobach starszych, które na wycieczkę wybierają się samotnie, bez telefonu w kieszeni. Czy stresu da się uniknąć? Wystarczy odpowiednio przygotować się do leśnej wędrówki.

Podstawowy kodeks grzybiarza dotyczy znajomości grzybów. Jeśli nie jesteś pewien, czy kania na pewno jest kanią, a kurka kurką, poproś o pomoc grzyboznawcę lub pobliski sanepid. Niektóre gatunki są trujące i łudząco podobne do jadalnych, pomyłka może kosztować utratę zdrowia.

Nie zbieraj grzybów na chronionych terenach, np. w rezerwatach i parkach narodowych.

Pieszo na grzyby? O tym pamiętaj

O tym, jak ważne jest rozplanowanie grzybobrania, przypominają policjanci. Pierwsza zasada? Na grzyby lepiej wybierać się z kimś, samotne wycieczki stwarzają ryzyko zagubienia i braku pierwszej pomocy.

Na grzybobranie ruszajmy wczesną porą, aby nie zastał nas tam zmrok, który zapada już coraz szybciej. Poinformujmy bliskich, gdzie się wybieramy i zadbajmy o to, aby telefon miał naładowaną baterię, przekazują funkcjonariusze KMP Łomża.

Co zrobić, gdy jednak teren przestanie być znajomy? Najlepiej szukać najbliższej drogi, zwiększa to szansę na odnalezienie. Dobrze jest też mieć odblaskowy strój, np. kamizelkę, będzie widoczna dla innych bywalców lasu.

Lasy Państwowe dodają, że tereny leśne są podzielone na oddziały. Na każdej linii oddziałowej (bezdrzewny pas lub droga) znajduje się słupek z numerem, pozwoli to zlokalizować położenie w razie telefonu do służb.

Nie wpadaj w panikę i spokojnie podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu, informują na swojej stronie leśnicy.

Autem do lasu. Parkowanie ma znaczenie

Jeśli do lasu wjeżdżasz autem, sprawdź, czy można je tam zaparkować. Wiele terenów ma specjalne drogi i parkingi, które pozwolą bez strachu pozostawić pojazd, w niedozwolonym miejscu konsekwencją może być mandat. Auto należy dokładnie zabezpieczyć, zamknąć okna, drzwi i schować cenne przedmioty.

TIP GRZYBIARZY: Ustaw w telefonie pinezkę z lokalizacją, nie będziesz musiał szukać auta w drodze powrotnej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaagro.pl Strefa Agro