Wybór oświetlenia do pracy – JASNA SPRAWA!

Materiał powstał we współpracy z marką KRAMP
Na rynku jest dostępnych tak wiele rodzajów i marek oświetlenia dla rolnictwa, że wybór nie powinien stanowić problemu. Bez względu na to, czy potrzebujemy lamp do ciągnika, przyczepy, maszyny budowlanej, czy innego pojazdu małogabarytowego – wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Jednak jak wybrać nie jakiekolwiek, ale najlepsze i najbardziej wydajne produkty?

Zacznijmy od początku, czyli od funkcji, jaką ma spełniać oświetlenie. Lampy mają dwa najważniejsze zadania: zwiększać widoczność obszaru roboczego i zwiększać widoczność pojazdu na drodze. Te zadania spełniają trzy główne rodzaje lamp: halogenowe, ksenonowe i lampy LED. Przyjrzyjmy się każdemu z typów:

 • Halogeny
  Dziś już wiemy, że żarówki halogenowe wytwarzają dużo ciepła. Lampy te mają ciemną i ciepłą barwę. Ich wadą jest krótka żywotność.
 • Światła ksenonowe
  Są jasne i nie zużywają tyle energii co halogeny. Co prawda rozgrzanie się gazu zajmuje trochę czasu, w związku z tym lampa nie zapewnia natychmiastowej mocy światła. Jednak po osiągnięciu pożądanej temperatury zużywają znacznie mniej energii niż oświetlenie halogenowe.
 • Światła LED
  Zużywają stosunkowo niewiele energii i ich technologia jest najbardziej zaawansowana. Są wyborem numer 1 pod względem wydajności i mocy światła.
Wybór oświetlenia do pracy – JASNA SPRAWA!

Każdy rodzaj oświetlenia ma swoich zwolenników i przeciwników. Rynek często zmusza nas do podjęcia danej decyzji zakupowej, wycofując pewne produkty lub promując inne. Długo toczyła się dyskusja dotycząca świateł LED. Dziś już wiemy, że stały się najbardziej popularnym rodzajem oświetlenia z kilku ważnych powodów. Poznaj 3 argumenty, przemawiające za technologią LED:

 1. Więcej światła – lepsza widoczność
  Światła LED zapewniają więcej światła – wyróżniają się wysokim strumieniem świetlnym oraz niskim zużyciem energii, dlatego są bardziej wydajne niż halogeny.
 2. Przyjazne dla oka
  Ten rodzaj oświetlenia bardziej przypomina jasną barwę światła dziennego, dlatego nasze oczy nie męczą się tak szybko, a więc możemy pracować uważniej, bezpieczniej i dłużej.
 3. Przyjazne dla środowiska
  Światła LED mają zdecydowanie największą żywotność. Wystarczają na 30 000 – 50 000 h użytkowania. Wytwarzają mniej ciepła, a więc wykorzystują energię w sposób bardziej wydajny. Ciepło wytworzone w lampie LED musi zostać odpowiednio odprowadzone, aby zapewnić dobrą wydajność. Dlatego większość lamp roboczych LED jest wyposażona w przewodzącą ciepło obudowę z aluminium lub specjalnie opracowanego tworzywa sztucznego.

Znając charakterystykę różnych rodzajów lamp, przed zakupem warto zadać sobie jeszcze kilka pytań, które ułatwią decyzję.

 1. Jaki obszar będziesz oświetlał?
  Czy to będzie obszar bliski, czy daleki? Może oba? Przeglądasz strony internetowe z ofertami i zastanawiasz się nad znaczeniem terminów: punktowy, szerokostrumieniowy i łączony? Odnoszą się do kąta wiązki światła, który emituje lampa. Lampy punktowe zapewnią wąską wiązkę światła na względnie dalekim dystansie (im większa moc, tym dalej sięga wiązka światła). Lampy szerokostrumieniowe zapewniają szeroką wiązkę światła na bliskim dystansie – sprawdzą się przy oświetlaniu dużych obszarów zewnętrznych. Z kolei światła łączone to kombinacja wyżej wymienionych, z środkowym punktem wiązki światła. Gwarantują widoczność na względnie dalekim dystansie.
 2. Jak dużej lampy potrzebujesz?
  Wszystko zależy od tego, gdzie chcesz ją zamontować. Wymiary zawsze znajdziesz na opakowaniu.
 3. Czy lampa, której szukasz powinna być odporna na wilgoć?
   Jasne! Ale w jakim stopniu? Na większości opakowań oświetlenia znajdziemy informację, że lampa jest wodoodporna. Ile w tym prawdy? Stopień odporności lampy na wilgoć określa wartość IP (Ingress Protection), która wskazuje na stopień ochrony przed przedostawaniem się do lampy ciał stałych i płynów. To tzw. klasa szczelności, gdzie 1. cyfra określa stopień ochrony przed niepożądanym działaniem cząstek stałych, a 2. cyfra przed przedostawaniem się płynów. Chcesz się przekonać na własne oczy, czy cyfry IP nie kłamią? Zobacz test lamp Kramp
Wybór oświetlenia do pracy – JASNA SPRAWA!
 1. Ile lumenów potrzebujesz?
  Obecnie, przy światłach LED moc lampy jest wyrażona w lumenach, nie Watach. Lumeny określają intensywność światła, czyli ilość światła emitowanego przez lampę. Oczywiście moc w Watach również jest ważna, ponieważ informuje o zużyciu energii.  Jak już ustaliliśmy światła LED mają niższe zużycie energii niż inne rodzaje oświetlenia. Dlatego możesz uzyskać pożądane oświetlenie przy niższym zużyciu energii.
Wybór oświetlenia do pracy – JASNA SPRAWA!

Jeśli nie jesteś jeszcze przekonany, sam przetestuj wybrane lampy. Marka Kramp oferuje Ci pełną ofertę oświetlenia, dostępnego w najlepszych sklepach rolniczych oraz w punktach Grene. Jeśli szukasz: lamp roboczych, lamp przednich lub tylnych, lamp błyskowych/ostrzegawczych, lamp obrysowych, lamp specjalnych lub oświetlenia wewnętrznego i akcesoriów – trafiłeś na najszerszy asortyment. Jeśli jesteś klientem hurtowym, wejdź na www.kramp.com, na klientów detalicznych czeka oferta oświetlenia na www.grene.pl.

Pamiętaj, zbyt słabe lub matowe światło powoduje szybsze zmęczenie Twoich oczu. Wybierając odpowiednie oświetlenie, zadbaj o swoje oczy. Właściwie dobrane lampy zmniejszą prawdopodobieństwo popełnienia błędów w czasie pracy i zapewnią Ci komfort.
 

Wybór oświetlenia do pracy – JASNA SPRAWA!
Dodaj ogłoszenie